İstanbul'daki alışveriş işlevini barındırmakta olan yapıların gelişimi ve kullanım alanlarının işlevsel değerlendirmesi
Development of the function of structures with shopping in Istanbul contains and functional evaluation of areas of use
- Tez No: 329593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNEVVER DAĞGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İstanbul, tarihinde dünya?nın en önemli şehirlerinden biri olmuş; birçok medeniyete ve büyük bir nüfusa ev sahipliği yapmıştır. Konut stoğundaki ihtiyaca rağmen İstanbul?un böyle bir cazibe merkezi olması ise, onu önemli bir sanayi, ticaret, yatırım ve yerleşim alanı haline dönüştürmüştür. Bu da yerleşim alanlarının sürekli gelişmesine, yatırım alanları çevresinde odaklanmasına, ulaşım ağlarına ise, her geçen gün yeni yüklerin binmesine yol açmıştır. Bu durum son on yıllık süreçte yatırım alanlarına yakın bölgelerde veya ulaşım açısından avantajlı noktalarda alışveriş merkezlerinin oluşmasına ve sayılarının artmasına yol açmıştır. Birçok alışveriş merkezi beraberinde iş merkezi ile birlikte projelendirilmekte ve ana ulaşım aksları üzerinde kurulmaktadır. Bu çalışmada, büyük alışveriş merkezlerinin özelikle insan ve trafik yoğunluğunun bulunduğu ve ortalama gelir düzeyinin yüksek olduğu bölgelerde, yerleşim alanı olarak seçilmiş olmasının, kar potansiyeli ve ülke ekonomisine katkilarının belirli kiriterler çerçevesinde değerlendirilmesi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Istanbul, was one of the most important cities in the world's history, has been home to many civilizations and a large population. Despite the housing stock needs to be the center of Istanbul is such an attraction, it is an important industrial, commercial, investment and transformed into a residential area. This is a continuous development of residential areas, around areas of investment focus, while transport networks, to ride every day have led to the new charges. This investment area in the regions closes to the situation during the last decade or advantageous in terms of transportation has led to an increase in the number of points, and the creation of shopping centers. Along with a business center with many shopping centers and main transport axes projected on the set up. In this study, large shopping centers and traffic density where the average income level of people, particularly in regions with high residential area is selected, snow, aims to evaluate the potential and the country's economy within the framework of specific benchmarks.