Travmatik anterior rekürrent omuz çıkığı ve modifiye bristow operasyonu ile aldığımız sonuçlar
  1. Tez No: 32965
  2. Yazar: İBRAHİM AKMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Rekürrent anterior omuz çıkıklarının tedavisinde bir çok cerrahi yöntem tanımlanmıştır. İdeal cerrahi tedavi hareket genişliğini veya kuvvetini kötüleştirmeden omuzu stabıl hale getirir. Genç hastalarda omuzun anterior dislokasyon veya subluxasyonundan sonra rekürrens oranlarının yüksek olması gerçeğine rağmen, Modifıye Bnstow operasyonu adolesanlardaki rekürren anterior disiokasyonlanrnın tedavisinde etkili bir yöntemdir. 1990-1994 Yıllan arasında Gülhane Asken Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastahanesi Onopedi ve Travmatoloji servisinde 30 hastaya Modifıye Bnstow operasyonu ile tedavi edildiler. Hastalann ortalama yaşı 23, yaş dağılımı 20 ve34 arasında operasyondan önceki onalama omuz çıkığı 1 1 olup 3 ve 60 arasında değişiyorrdu. Ortalama takip süremiz 15 aydır. 25 hastada çok iyi,2 hastada iyi,2 hastada ona 1 hastada kötü sonuç elde edilmiştır.Hiç bir hastada redislokasyon veya subluxasyon olmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY For The treatment of recurrent anterior dislocation of the shoulder many procedures have been described. The ideal surgical treatment renders the shoulder stable without compromising strength or range of motion. Despite the fact that young patients have a high rate of recurrent after anterior dislocation or subluxation of the shoulder.the Modified Bristow pnocedure is an effective methot of treating recurrent anterior dislocation of the shoulder in adolescents Between 1990- 1994. in Department of Orthopeadics and Travmatology of Gülhane Military Medical Academy Haydarpaşa Traınıg Hospital,30 patients were treated with a Modified Bristow procedure.There was no additional surgical procedures required. Mean age of patients is 23. ranging between 20 and 34and mean shoulder dislocation of the patients before operation 1 1. ranging between 3 and 60. The avarage follow-up period was 15 months. We obtained excellent results in 25 (°'o83)patients,good results in 2 (%6) and poor results in 1 (%5) patient.There was no redisiocation or subluxation in any of the patients.