Miyokard infarktüsünde, plazminojen aktivator inhibitörü ile hiperlipidemi arasındaki ilişki
The Relation between plasminogen activator inhibitor (PAI) and hyperlipidemia in myocardial infarction
- Tez No: 32964
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT BABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Biochemistry, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
- 39 ÖZET Son yıllarda yapılan bir çok çalışmada, koroner kalp hastalığının çeşitli primer ve sekonder risk faktörleri ile ilişkili olduğu gösterilmiş ve özellikle miyo- kard infarktüsün akut safhasında yeni bir faktör olan plazminojen aktivatör in hibitor (PAI) düzeyinde artmalar saptanmıştır. Bulgulan sunulan bu çalışma plazminojen aktivatör inhibitor değerleri nin, diğer risk faktörleri ile birlikte ikinci bir miyokard infarktüs habercisi olarak önemini incelemek amacı ile gerçekleştirildi. 1- Çalışmada deney gruplanndaki trigliserid ve yüksek dansiteli lipop rotein kolesterol (HDL-c) düzeyleri, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında anlamlı lık derecesi oldukça yüksek bulundu. 2- Deney grubunun plazminojen aktivatör inhibitor (PAI) düzeylerini, kontrol grubu ile karşılaştırdığımızda, plazminojen aktivatör düzeyinin (PAI) an lamlı olarak arttığını gördük. Bu sonuçlara göre daha önce miyokard infarktüsü geçirmiş hastalarda plazminojen aktivatör inhibitor, trigliserid, yüksek dansiteli lipoprotein koleste rolün (HDL-c) ikinci miyokard infarktüsünde önemli bir risk faktörü olarak de ğerlendirilmesi gerektiği sonucuna vanldı.
Özet (Çeviri)
40 - SUMMARY Recent studies on Coronary Heart Diseases have been linked with many primary and secondary risk factors and especially with the high levels of a new factor the plasminogen activator inhibitor (PAI) in the acute phase of myocardial infarction. In our study, we evaluate the levels of plasminogen activator inhibitor (PAI) with other risk factors in myocardial infarction cases and the importance of this risk factor as a messenger of a probable myocardial infarction attack in the same cases: 1- The levels of triglyceride and high density lipoprotein cholesterol (HDL-c) was significantly higher than the controls. 2- The levels of plasminogen activator inhibitor (PAI) was significantly higher than the controls. Our finding suggest that the high levels of plasminogen activator inhibitor, triglyceride and high density lipoprotein cholesterol (HDL-c) in survivors of myocardial infarction must be evaluated as an important risk factor in a probable myocardial infarction attacks.