Şebekeye bağlı çift beslemeli asenkron generatörlerde güç kontrolünün incelenmesi
Investigation of power control on grid on doubly fed induction generators
- Tez No: 329663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN MEŞE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Enerji ihtiyacının her geçen gün artması, fosil yakıtların çevre kirliliğine yol açması yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi artırmıştır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri de rüzgar enerjisidir. Çift beslemeli asenkron generatörler değişken hızlı sabit frekanslı sistemlerde kullanılabilmelerinden dolayı büyük güçlü modern rüzgar türbinlerinde kullanımı yaygındır.Bu tezde asenkron makine modeli, rotor şaft ve dişli kutusundan oluşan mekanik model kurulmuş, bu modeller ile arka arkaya bağlı çift yönlü inverter, filtre, generatör çıkış trafosu, iletim hattı, şebeke bağlantı trafosu ve şebeke bir araya getirilerek nominal gücü 2MW olan rüzgar türbininin komple sistem modeli gerçekleştirilerek çift beslemeli asenkron generatörün kontrollü bir şekilde şebeke entegrasyonu sağlanmıştır.Tüm sistem Matlab/SIMULINK ortamında modellenmiştir. ÇBAG ve mekanik model matematiksel olarak oluşturulmuş, yarı iletken anahtarlar, filtreler, iletim hattı, trafolar ve şebeke için Matlab/SIMULINK/SimPowerSystems araç kutusundaki hazır modeller kullanılmıştır. Değişik hızlarda simülasyonlar yapılarak doğrudan güç kontrolü yöntemi kullanılarak aktif ve reaktif gücün birbirinden bağımsız kontrolü sağlanmış şebekede meydana gelen kısa devre hatalarının sisteme olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing energy demand, fossil fuels leads to environmental pollution has increased the interest in renewable energy sources. One of the renewable energy sources is wind power. Doubly-fed induction generators can be used in variable speed constant frequency systems. Hence they are widely used in the modern large wind turbines.In this thesis asynchronous machine dynamic model and drive train model are established and they are integrated with bi-directional back to back inverter, filter, generator output transformer, transmission line. After that complete system model is established in which nominal power is 2 MW. In the system under consideration doubly-fed induction generator is integrated into the grid in a controlled manner.All system is designed in Matlab/SIMULINK. DFIG and drive train model created in mathematical domain, whereas semiconductor switches, filters, transmission line and transformers are created with available models in Matlab/Simulink/SimPowerSystems toolbox. The system is simulated at different rotor speed points. Direct power control methods provided independent control of active and reactive power. Fault ride through scenarios are also investigated as part of study.