Modelling and analysis of fault ride through capability of grid connected wind systems using multilevel dynamic voltage restorer
Şebekeye bağlı rüzgâr sistemlerinin çok seviyeli dinamik gerilim iyileştirici kullanılarak arıza sonrası sisteme katkı yeteneğinin modellenmesi ve analizi
  1. Tez No: 482411
  2. Yazar: MUSTAFA İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMAY, DOÇ. DR. KAMİL ÇAĞATAY BAYINDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Klasik dinamik gerilim iyileştirici (DGİ) bağlı rüzgâr sistemlerinde klasik denetim şemaları, gerilim düşmelerine bağlı olarak sadece düşük gerilim sonrası sistem kararlılığı sağlamaktadır. DGİ sistemlerin kabiliyetlerini geliştirmek için, düşük ve yüksek gerilim sonrası sistem kararlılığı için gerilim düşmeleri/yükselmeleri ve harmoniklerini eş zamanlı telafi etmek amacı ile çok fonksiyonlu denetim algoritması çok seviyeli DGİ için tasarlanıp teorik olarak analiz edilmektedir. Bu amaçla, farklı referans üretim yöntemleri uygulanmakta ve daha iyi sonuç almak için karşılaştırılmaktadır. Ek olarak, batarya kullanılan Topoloji I ve çift beslemeli asenkron jeneratör (ÇBAJ)'deki sırt-sırta dönüştürücüdeki da-bağ sığalarını kullanan Topoloji II isimli DGİ topolojileri çalıştırılmaktadır. Denetim yöntemleri ilk olarak gerilim düşmelerinin tespit hızları ve harmonik telafi yetenekleri için Topoloji I'de karşılaştırılmaktadır. Devamında, farklı örnekleme çalışmaları şebekeye bağlı ÇBAJ tabanlı rüzgâr sisteminde Topoloji I ve II için ayrı ayrı gerçekleştirilmektedir. Performans sonuçları, şebekeye bağlı rüzgâr sistemlerinde kesintisiz gerilim kararlılığı ve harmonik telafi sağlamak için gerçekleştirilen çok fonksiyonlu denetleyicinin etkisini kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In conventional dynamic voltage restorer (DVR) tied wind systems, traditional controller schemes provide only low-voltage ride through capability due to voltage dips. In order to improve the capabilities of DVR systems, multifunctional controller algorithm is designed and analyzed theoretically in multilevel DVR to compensate both voltage dips for low-voltage ride through (LVRT), voltage swells for high voltage ride through (HVRT) and voltage harmonics, simultaneously. For this purpose, different reference generation methods are performed for multifunctional compensation and compared in order to obtain better results. In addition, DVR topologies which use battery called as Topology I and share dc-link capacitors of back-back converter in doubly fed induction generator (DFIG) called as Topology II are performed. The controller methods are firstly tested in Topology I in order to obtain detection speeds for voltage dips and harmonic compensation capabilities. Following, different case studies are performed in grid connected DFIG based wind system for Topology I and II. Performance results verify the effectiveness of the multifunctional controller scheme to enhance uninterruptible voltage stability and harmonics compensation in grid connected wind systems.