Sulu çözeltilerden Cu(II) adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of Cu(II) adsorption from aqueous solutions
  1. Tez No: 329677
  2. Yazar: GÖZDE İNAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, adsorban olarak kalsiyum karbonat (CaCO3) ve kalsiyum fosfat numuneleri ıslak çöktürme yöntemi ile üretilmiş ve FT-IR, BET ve TG/DTA analizleri ile karakterize edilmiştir. Üretilen adsorbanların Cu(II) adsorpsiyonuna başlangıç Cu(II) konsantrasyonu, adsorban miktarı, sıcaklık ve pH gibi farklı parametrelerin etkisi incelenmiştir.Kalsiyum karbonat adsorbanı için maksimum Cu(II) adsorpsiyon kapasitesi 1.11 mg/g olarak 5 mg/L Cu(II) konsantrasyonunda elde edilmiştir. Kalsiyum fosfat numuneleri için maksimum Cu(II) adsorpsiyon kapasitesi 35°C'de ve pH 5.6'da 22.05 mg/g olarak elde edilmiştir.Denge verilerinin Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine uygunluğu araştırılmıştır. Langmuir izoterm modelinin deneysel verilere daha uygun olduğu görülmüştür.Hesaplanan termodinamik parametreler (?G°, ?H° ve ?S°) adsorpsiyon prosesinin kendiliğinden gerçekleştiğini ve endotermik olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, calcium carbonate (CaCO3) and calcium phosphate samples, which were used as adsorbent, were produced by wet precipitation and characterized by FT-IR, BET, TG/DTA methods. The adsorption of Cu(II) onto produced adsorbents has been investigated using different process parameters like initial Cu(II) concentration, adsorbent dosage, temperature and pH. Maximum Cu(II) adsorption capacity of CaCO3 was obtained as 1.11 mg/g at 5 mg/L initial Cu(II) concentration. Maximum Cu(II) adsorption capacity of calcium phosphate samples was obtained as 22.05 mg/L at pH 5.6 and 35°C.The convenience of the equilibrium data to the Langmuir and Freundlich adsorption isotherms were analyzed. Langmuir isotherm represented the experimental data very well.The calculated thermodynamics parameters ( ?G°, ?H° and ?S°) suggest that the adsorption process is spontaneous and endothermic.