C12(p,y)N13 reaksiyonunun tesir kesiti ölçümleri
The cross section measurements of C12(p,y)N13 reaction
- Tez No: 329676
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DURUSOY, ÖĞR. GÖR. ÖZGÜR AKÇALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
CNO çevrimi, 12C ve proton etkileşimi ile başlayıp 4He,16O ve foton oluşumları ile sonuçlanan bir zincirleme füzyon reaksiyon dizisidir. Büyük kütleli yıldızlardaki nükleer enerji oluşumunda önemli rol oynayan CNO çevriminin ilk reaksiyonu C12(p, ?)N13 tür. Düşük mermi parçacık enerjisi değerlerinde, bu reaksiyona ait deneysel veri görülmemektedir. Bu çalışma, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezinde (ÇNAEM) bulunan SAMES T-400 lineer hızlandırıcı kullanılarak 200 keV ve 250 keV ışınlama enerji değerlerinde proton demetiyle gerçekleştirilmiştir.Literatürde düşük enerjide verilen tesir kesitleri genellikle yüksek enerjilerde ölçülen verilerin ekstrapolasyonu ile hesaplanan değerlerdir. Bu çalışmada düşük enerjideki tesir kesitleri ölçülmüş ve lineer davranışı nedeniyle daha kullanışlı olan astrofiziksel S(E) faktörü deneysel verilerden hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
CNO cycle is a chain fussion series starting with 12C and proton, resulting with 4He,16O and photon formations. The first reaction of this cycle is C12(p, ?)N13 which has a major role in nuclear energy occurrence in massive stars. The experimental values are insufficient at low projectile energies for this reaction. In this study, the cross section of C12(p, ?)N13 reaction has been measured in the induced proton energies at 200 keV and 250 keV by SAMES T-400 linear accelerator at the Cekmece Nuclear Research and Trainning Center .The cross sections for low-energy in the literature are usually calculated by extrapolation of the measured values at high energies. In this study, low energy cross sections are measured and astrophysical S (E) factor which is useful because of its linear behavior is calculated from experimental data.