Kalp yetersizliğinde klinik kötüleşme / iyileşme dönemlerinde nt-Nt-proBNP ve elektrokardiyografide QRS voltaj değişiminin ilişkisi
The relationship between nt-probnp and electrocardiographic QRS voltage change in the clinical deterioration and recovery period of heart failure
- Tez No: 329719
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kalp yetersizliği (KY) tedavisi ile QRS voltajlarında değişim olduğu bilinmektedir. Ancak KY tedavisinde QRS voltajındaki değişimin bir indeks olarak kullanılabilmesi için yeterli sayıda hasta takibi içeren araştırma mevcut değildir. Bu çalışmada KY klinik tablosunun tedavi ile iyileştirilmesi sonucunda meydana gelen sıvı ve ağırlık kaybının, QRS voltaj ve NT-proBNP değişim değerleri arasındaki ilişkinin prospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Dekompanse KY klinik bulguları ile hastanemize yatışı yapılan toplam 71 hastanın 56'sının tüm verileri elde edilip çalışma sonucunda değerlendirilmiştir. Hastaların hastaneye yatış ve klinik iyileşme dönemlerinde EKG, NT-proBNP ve vücut ağırlıkları kayıt edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 56 hastanın yaş ortalaması 67,5±12,6 yıl ve % 57'si erkek cinsiyettedir.
Özet (Çeviri)
Correlation between QRS voltage changes and clinical improvement in heart failure (HF) is not well established. There are no prospectively designed data to demonstrate any relationship between ECG QRS voltage and NT-proBNP level changes in HF. Therefore, we aimed to investigate this relationship in patients admitted to our hospital with clinical signs of decompensated HF. ECG, NT-proBNP and body weights were recorded on admission and at the time of clinical improvement. 71 patients were evaluated and after exclusion criteria were applied, 56 patients were included in the study. The mean age of all patients included in the study was 67.5 ± 12.6 years and 57% of them were male.