Sağlıklı bireylerde farklı bilişsel ek görevlerin postural stabiliteye etkisinin araştırılması
The effects of different cognitive tasks on postural stability in healthy subjects
- Tez No: 329793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çift görev çalışmaları; bireyin bilişsel yapısının santral işlemcileri içerip içermemesi ve beynin fonksiyonel yapısı hakkındaki temel soruların cevaplanması konusunda önemli bilgi sağlar. Bu çalışmanın amacı, sağlıklı bireylerde eşzamanlı olarak yapılan farklı bilişsel görevlerin, postural stabilite üzerinde etkisinin değerlendirilmesidir. 18-32 yaşları arasında 20 sağlıklı bireye, Bilgisayarlı Dinamik Posturografi kullanılarak Duyu Organizasyon testi (DOT) yapılmış ve sayı dizisi testi uygulanmıştır. Bilişsel görevler; işitsel, görsel ve işitsel- görsel olarak sunulmuş, kolay ve zor görevler şeklinde ileri düzende ve işitsel ve görsel olarak geri düzende DOT ile eşzamanlı olarak uygulanmıştır. Zihinsel tekrar sırasında DOT ve bilişsel hata skorları kaydedilmiştir. Temel DOT skorları ile karşılaştırıldığında, bilişsel görevler ile eşzamanlı yapılan DOT skorlarında Durum (D) 1 ve D2 de anlamlı azalma elde edilmiştir (p.05). Diğer bilişsel görevlerde D3 ve D4'te DOT skorlarında anlamlı azalma saptanmıştır (p.05). Çift görev sırasında görsel ve işitsel-görsel görevlerde zorluk artışı, bireyin hata sayısında anlamlı artışa neden olmuş (p.05).
Özet (Çeviri)
Studying dual task provides an important information basic questions about the functional architecture of the brain and whether human cognitive architecture includes a central processor. The aim of this study was evaluate the effects of concurrently different cognitive tasks on postural stability in healthy subjects. Sensory Organization Test using the Computerized Dynamic Posturography and digit span test was performed on 20 healthy subjects, aged 18-32. Cognitive tasks; auditory, visually and auditory-visually presented in the form of easy and difficult forward task and the auditory and visually presented in the form of backward tasks was applied simultaneously with the DOT. DOT scores and cognitive error scores were recorded during rehearsal. Concurrent cognitive tasks DOT scores compared with the basic DOT scores significant reduction were obtained in Conditions (C)1 and C2 (p.05). In other cognitive tasks, DOT scores were obtained significant decrease on C3 and C4 (p.05). During the visual and auditory-visual dual tasks, increase the difficulty of the task, caused a significant increase in the number of errors (p.05).