Cam seramik endokronların biyomekaniksel özelliklerinin preklinik ve klinik olarak değerlendirilmesi
Evaluation of biomechanicalproperties of glass-ceramicendocrownsclinicallyandpre-clinically
  1. Tez No: 329794
  2. Yazar: DİDEM HASANOĞLU AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Hasanoğlu Aydın, D. Cam seramik endokronlarınbiyomekaniksel özelliklerinin preklinik ve klinik olarak değerlendirilmesi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez (Diş)Programı Doktora Tezi, Ankara, 2012.Kanal tedavili dişlerde geleneksel tedavi yaklaşımı post-kor ve kron restorasyonlarının uygulanmasıdır. Yapılan klinik çalışmalar değerlendirildiğinde post'unretansiyon kaybı veya kırılmasının yanısıra kök kırıkları bu tedavi yaklaşımında karşılaşılabilecek komplikasyonlardır. Endokron restorasyonlar kök desteği olmadan diş dokusuna adeziv bağlanan, pulpa odasını içeren santral retansiyonkavitesi olan seramik restorasyonlardır. Bu çalışmanın amacı kanal tedavili dişlerde farklı bir tedavi alternatifi olan endokron restorasyonların başarısının klinik ve klinik öncesi çalışmalarla değerlendirilmesidir. Bu çalışmada Ekim 2008 ve Aralık 2010 yılları arasında dişleri endokron restorasyonuyla tedavi edilen hastaların restorasyonlarının biyomekanik özellikleri retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Ortalama 30 ay boyunca (en az 20, en çok 46 ay), 24 hastadaki toplam 29 endokronun verileri değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmede iki restorasyonda kırık, bir restorasyonda desimantasyon olduğu kayıt edilmiştir. Periodontal açıdan endokron yapılan dişe ait cep derinliği, plak indeksi, kanama indeksi, gingival indeks, dişeti çekilme miktarı, mobilite derecesi ve furka tutulumu değerleri restorasyon yapılmadan önceki değerler ve son kontrol değerleri ile istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Hasanoğlu Aydın D.Evaluation of biomechanicalproperties of glass-ceramicendocrownsclinicallyandpre-clinically. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Ph.D. Thesis in Prosthodontics, Ankara, 2012.Inendodonticallytreatedteeth, traditionaltreatmentapproach is post-coreandcrownrestorations. Accordingtoevaluation of clinicalstudies, theretentionlossandfracture of post, androotfracturesarepossiblecomplications. Endocrownrestorationsarerestorationsthatareadhesivelybondedtotoothtissuewithoutrootsupportand has centralretensioncavityincludingpulpchamber. Thepurpose of thisstudy is toevaluatethesuccess of endocrownrestorations in endodonticallytreatedteethwithclinicalandpre-clinicalstudies. Inthisstudy, thebiomechanicalproperties of endocrownrestorationsmadebetweenOctober 2008 andDecember 2010wereevaluatedretrospectively. The data of 24 patientsand 29 endocrownswereevaluatedfor 30 months on average (20-46months). Accordingtoevaluation, twofracturedrestorationsandonedecementedrestorationwereobserved. Thevalues of periodontalpockets, plaqueindex, bleedingindex, amount of gingivalrecession, level of mobilityanddegree of furcationinvolvementweremeasuredbeforetherestorationtreatmentand in final controlappointmentsandthe data werestatisticallyevaluated.