Polikistik over sendromu oluşturulmuş fare over dokusunda, GDF-9 ve BMP-15 ekspresyonlarının ve ince yapı değişikliklerinin incelenmesi
Investigating of growth differentiation factor-9 (GDF-9) and bone morphogenetic protein-15 (BMP-15) expressions and fine structure changes in mouse ovarium tissue with polycystic ovarian syndrome
  1. Tez No: 329831
  2. Yazar: MERYEM İLKAY KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Polikistik Over Sendromu Oluşturulmuş Fare Over Dokusunda, Büyüme Farklılaşma Faktörü-9 (GDF-9) ve Kemik Morfogenik Protein-15?in (BMP-15) Ekspresyonlarının ve İnce Yapı Değişikliklerinin İncelenmesiPolikistik Over Sendromu (PKOS), %6-8 prevalansı ile reprodüktif çağdaki kadınlarda en sık gözlenen endokrinopatidir. Farklı büyüme faktörlerinin PKOS?da olası etki mekanizmaları açıklanmaya çalışılmış olmakla birlikte PKOS gelişiminde rol alan patolojik mekanizmalar henüz tam olarak açıklanamamıştır. Bu çalışmada, PKOS gelişiminde büyüme farklılaşma faktörü-9 (GDF-9) ve kemik morfogenik protein-15?in (BMP-15) etkinliği ve folikülogenezisde dönemsel rolünün araştırılması planlandı. Çalışmada 45 adet 23-25 günlük Balb/C dişi fare kullanıldı ve her grupta 15 hayvan olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Grup I?deki hayvanlara deney süresince hiçbir işlem yapılmadı. Grup II?deki hayvanlara deney süresince 0.1 ml susam yağı subkutan (s.c.) enjekte edildi. Grup III?deki hayvanlara deneysel PKOS modeli oluşturmak için 20 gün boyunca, 0.1 ml susam yağı içinde çözdürülmüş dehidroepiandrosteron (DHEA, 6 mg/100g/gün) s.c. enjekte edildi. Bu süre sonunda hayvanlar sakrifiye edildi.
Özet (Çeviri)
Polycystic Ovarian Syndrome, (PCOS) is the most commonly observed endocrinopathy in women who are in reproductive period with 6-8% prevelance. Different growth factors? probable effect mechanisms in PCOS were attempted to be explained while pathological mechanisms having role in PCOS development could not be explained precisely. In the present study, it has been planned to search the efficiency of the growth differentiation factor-9 and bone morphogenetic protein-15 in PCOS development and its periodical role in folliculogenesis.In the current study 45, 23-25 days old Balb/C female mice were used and they were divided into 3 groups as 15 mice in each group. Group I was not subjected to any procedure throughout the experiment process. In group II, 0.1 ml sesame oil was injected to subcutaneous (s.c.). To form an experimental PCOS model, dehydroepiandrosterone dissolved in 0.1 ml sesame oil (DHEA, 6 mg/100g/day) was injected to s.c.. At the end of this process, all the animals were sacrificed. Obtained ovarium tissues were followed for GDF-9 and BMP-15 immunofluorescent labelling and electron microscopic examinations.