Nervus axillaris'in fetuslarda omuz eklemi etrafındaki konumu, seyri ve morfometrisi
The position, course and morphometry of the axillary nerve around the shoulder joint in fetuses
- Tez No: 329832
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Nervus axillaris'in fetuslarda omuz eklemi etrafındaki konumu, seyri ve morfometrisiDoğuma bağlı pl. brachialis felcinde n.axillaris'in quadranguler aralıkta sekonder basıya uğraması sonucu erken çocukluk döneminde sık karşılaşılan ekstremite kullanım yetersizliği ortaya çıkmaktadır. Bu tür vakalarda m. deltoideus'ta inatçı güçsüzlük tespit edilmektedir. Gelişen teknoloji sayesinde artık erken postnatal dönemde de aksiller bölgeye yönelik cerrahi girişimler uygulanmaya başlanmış ve daha olumlu sonuç alındığı bildirilmiştir. Ayrıca, prenatal olarak tanısı konmuş ve doğumu zorlaştırabilecek bazı klinik durumlarda da doğum öncesi dönemde cerrahi girişimler gerçekleştirilmektedir.Bu çalışmada n. axillaris'in fetal dönemdeki morfometrik özellikleri ile ilgili veriler elde edilmesi planlanmıştır. 35 fetusta sağ ve sol omuz olmak üzere toplam 70 omuzun diseksiyonu yapılmıştır. Diseksiyon sonrası n. axillaris'in referans olarak kullanılabilecek çeşitli anatomik noktalarla arasındaki uzaklıklar ölçülmüştür. Bu ölçümler sonucu n. axillaris'in fetuslardaki seyri ile ilgili tanımlayıcı veriler elde edilmiştir. Fetuslarda n. axillaris'in seyri ile ilgili verilerin ortaya konulması, perinatal dönemde bölgeye yapılacak cerrahi girişimlerde bu sinirin yaralanma riskini en aza indirip başarı oranını arttıracaktır.
Özet (Çeviri)
The position, course and morphometry of the axillary nerve around the shoulder joint in fetusesSecondary compression of the axillary nerve within the quadrangular space is frequently seen in obstetrical brachial plexus palsy which leads extremity usage deficiency in the early childhood. In such cases, persistent weakness in the deltoid muscle is encountered. Due to the developing technology, surgical interventions towards the axillary region in the early postnatal period have been performed and more affirmative results have been obtained. Moreover, in certain prenatally diagnosed clinical conditions which may complicate a normal vaginal birth, prenatal surgical interventions have been performed.In this study, it was planned to obtain data about the morphometric features of the axillary nerve in the fetal period. Right and left shoulder dissections of 35 fetuses (totally 70 shoulders) were performed. Distances between the axillary nerve and certain anatomical structures which can be used as reference points were measured. Depending on these measurements, descriptive data were obtained on the course of the axillary nerve in fetuses. These data may decrease the risk of damage to the axillary nerve and increase the success rate in the surgical interventions within the perinatal period.