Alt ekstremite kronik venöz yetmezliğinde endovasküler lazer ablasyon (evla) tedavisinin etkinliği
Alt ekstremite kronik venöz yetmezliğinde endovasküler lazer ablasyon (evla) tedavisinin etkinliği
  1. Tez No: 329850
  2. Yazar: İBRAHİM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET ALT EKSTREMİTE KRONİK VENÖZ YETMEZLİĞİNDE ENDOVASKÜLER LAZER ABLASYON (EVLA) TEDAVİSİNİN ETKİNLİĞİ Kronik venöz yetmezlik ve sonucunda gelişen varisler insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilen, epidemiyolojik ve sosyoekonomik sonuçlarıyla önemli bir klinik durumdur. Bu hastalıkta ven kapakçıklarında fonksiyon kaybına sekonder kalbe venöz dönüşün azalması, sonrasında artan basınç ile birlikte çoğu zaman variköz genişlemeler meydana gelmektedir. Varisler şiddetli semptomlara yol açabileceği gibi asemptomatik te olabilir. Uzun süreli ayakta durmakla ağrı, yanma, kaşıntı, karıncalanma, ödem, gece krampları, kronik vakalarda cilt değişiklikleri ve venöz ülserler gözlenebilir. Variköz venlerde tromboflebit ve buna sekonder pulmoner emboli gelişebilir. Kronik venöz yetmezlik ve buna bağlı gelişen varislerin tedavisinde uzun yıllar primer tedavi yöntemi olarak cerrahi yöntemler kullanılmıştır. Son yıllarda daha az invaziv olan Endovasküler Lazer Ablasyon (EVLA) tedavisi giderek artan sıklıkta kullanılmaktadır. Bu güncel tedavi yönteminde, Doppler US yardımıyla kronik venöz yetmezliği bulunan hastalarda damarlara, lokal anestezi altında lazer fiberi ile girilerek ven duvarında ciddi termal ablasyon meydana getirilmektedir. Kronik venöz yetmezlik ile ilişkili ağrı, kramp, şişlik, varis gibi semptomlarla Girişimsel Radyoloji bölümüne başvuran ve Doppler US ile değerlendirildikten sonra venöz yetmezlik bulguları saptanan hastalardan, ciddi alt ekstremite arteriyel yetmezliği, koagülasyon bozukluğu , belirgin sistemik hastalığı, derin ven trombozu, lokal anesteziklere belirgin bir allerjisi olmayan, işlem uygulanacak yerde aktif cilt enfeksiyonu bulunmayan ve gebe olmayan 177 hastada; 135 sağ, 131 sol olmak üzere toplam 251 bacağa EVLA işlemi gerçekleştirildi. Bu hastalarda 270 damara girişimde bulunuldu. Tüm hastalardan işlem öncesi detaylı anamnez alındı. Hastalara işlem hakkında yeterli bilgilerin verilmesi ve onam formlarının imzalatılmasının ardından tedavi uygulanacak bacağın Doppler US bulguları bir formda toplandı. EVLA işlemleri 810 nm dalga boylu 15 watt, 980 nm dalga boylu 10 watt ve 1470 nm dalga boylu 15 watt fiberoptik başlıklı cihazlarla gerçekleştirildi. Gerekli olgularda tedaviye skleroterapi de eklendi. Hastalar işlem sonrası 1. hafta, 1. ay, 3. ay, 6. ay ve 1. yılda rutin, şikayetleri bulunduğunda ise aynı gün içinde fizik muayene ve renkli doppler US kontrolüne çağrıldı. Hastaların hiç birisinde işlemden sonra ve takiplerde major komplikasyonlardan derin ven trombozu, pulmoner emboli, cilt yanığı saptanmadı. Dokuz hastada (%0.5) hafif parestezi izlenmiş olup bu hastalarda ortalama 1.5 ayda kendiliğinden düzelme kaydedildi. Yöntemin teknik başarı oranı % 100 olarak saptandı. Sonuç olarak EVLA tedavisi, daha az travmatik, kolay uygulanabilir, ağrısız olması, yara-kesi izi bulunmaması, lokal anestezi altında yapılması ve işlemden sonra hastanın ayağa kalkıp yürüyebilmesi ile etkili ve güvenilir bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Efficiency of Endovascular Laser Ablation treatment in the Lower Extremity Chronic Venous Insufficieny Chronic venous insufficiency and varicose veins can significantly affect the life quality of people, is an important situation with epidemiological and socioeconomic consequences. İn this disease, secondery to the loss of function in venous valves, decreased venous return to the heart, after the increases of pressure varicose expansions often occur. varicose veins can cause severe symptoms may be also asymtomatic. By staying alive long term pain, burning, itching, tingling, swelling, night cramps, skin changes and venous ulcers can be observed in chronic cases. İn varicose veins Thrombophlebitis and secondery to pulmonary embolism can occur. İn treatment of chronic venous insufficiency and due to varicose veins , surgery was used as a primary treatment for many years. EVLA teratment which is less invasive, is used with increasing frequency in recent years. İn this current treatment method, with the help of doppler ultrasound in patients with venous insufficiency, under local anesthesia entering vessels with laser fiber, serious thermal ablation is produced in vein walls. Who admitted to the interventional radiology department with symptoms such as pain, cramps, swelling which is associated with chronic venous insufficiency, after evaluation with doppler USG which patients have signs of venous insufficiency, without severe arterial insufficiency in lower extremity, coagulation disorder, significant systemic disorders, deep vein trombosis, non-allergic to local anesthetics, not have an active skin infection and not pregnant in 177 patients, 135 right, 131 left a total of 251 legs EVLA was performed. 270 vein attempt was made in these patients. Before the prosedure detailed medical history taken from all patients. After giving information about the process to patients and signing consent forms, doppler USG findings of the leg to be treated, collected in a form. EVLA process was made with 810 nmwavelenght 15 watt, 980 nm wavelenght 10 watt, 1470 nm wavelenght 15 watt entitled fiberoptic devices. İn necessary cases, sclerotherapy added to treatment. After process, patients have called for control physical examination and RDUS in one week, one month, three month, six month, one year period and if patient have symptopms in same day. After process and follow up there was detremined none of the patient have deep vein thrombosis, pulmonary embolism and skin burns .mild parestesia was seemed in 9 patients (%0.5) and in this patient spontaneous regression in one and half month was enrolled. Technical success rate of the method was found % 100. As a result, EVLA treatment is effective and reliable method because of less travmatic, easy to apply, painless, absence of wound-incision scar, done under local anesthesia, after process the patient stood up and walk.