Hatay ili süt ineği işletmelerinde kullanılan yemlerin aflatoksin düzeylerinin belirlenmesi ve bu yemlerin kan parametreleri ile sütteki aflatoksin düzeyleri üzerine etkisi
Determination of aflatoxin levels of feeds used in dairy cow farms in Hatay province and their effects on blood parameters and milk aflatoxin levels
  1. Tez No: 329858
  2. Yazar: FERHAT POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYLAN AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Araştırmada, Hatay ilinde faaliyet gösteren 20 süt sığırı işletmesinde kullanılan kaba ve konsantre yemlerde AFB1 ve total aflatoksin düzeyleri tespit edilerek, bu yemleri tüketen hayvanların sütlerinde AFM1 oluşumu, yemle tüketilen AFB1'in süte taşınma oranı ve total aflatoksin (AFB1, AFB2, AFG1, AFG2) düzeylerinin kan parametreleri üzerine etkisi incelendi. Her işletme bir grup olarak değerlendirildi. İşletmelerin % 45'inde konsantre yemlerdeki AFB1 düzeyi 5 ppb (maksimum 7.503 ppb) düzeyin üzerinde yer alırken kaba yem örneklerinin hiç birinde AFB1 miktarı 5 ppb düzeyi aşmadı. Tüm örneklerde, konsantre ve kaba yemlerdeki ortalama AFB1 düzeyi ile ortalama AFB1 tüketimi sırasıyla 4.496 ppb, 1.282 ppb ve 15.987 µg/gün olarak tespit edildi. Her işletmeden 5 süt sığırı olmak üzere toplam 100 hayvandan süt örnekleri alındı. İncelenen 100 süt örneğinin %2'sinde AFM1 miktarı Türkiye için yasal limit olan 0.05 ppb düzeyi aşarken 20 işletmenin tamamında ortalama AFM1 düzeyi yasal limitin altında yer aldı. İşletmelerin ortalama AFM1 düzeyi ise 0.0214 ppb olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the study, AFB1 and total aflatoxin levels of roughages and concentrates from twenty dairy cow farms in Hatay province were detemined, and AFM1 formation in milk, carry over rate and, the possible effect of total aflatoxin levels (AFB1, AFB2, AFG1, AFG2) on blood parameters of the animals fed these feeds were investigated. Each farm was served as experimental unit. The AFB1 levels in concentrates of 45% of farms were found to be above 5 ppb (max. 7.503 ppb) while no roughages samples did not exceed 5 ppb level. In all samples, average AFB1 levels of concentrates and roughages, and average AFB1 intake were 4.496 ppb, 1.282 ppb and, 15.987 µg/day, respectively. A total of one hundred milk samples were collected from each farms including five dairy cows. AFM1 level in 2% of the milk samples were found to be exceeded the level of 0.05 ppb that was the statutory limit in Turkey but average AFM1 levels were below throughout the farms. Average AFM1 level of the farms was found to be 0.0214 ppb.