Sütçü ineklerde subklinik mastitislerde meme içi ozon tedavisinin iyileştirici etkisi
The recovery effect of intramammary ozone therapy forsubclinical mastitis in dairy cows
- Tez No: 599800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL SARIBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmanın materyalini Hatay ili Reyhanlı ilçesinde süt sığırcılığı işletmelerinde yetiştirilen ve laktasyondaki 20 baş baş ineğe ait 24 adet subklinik mastitisli meme lobu oluşturdu. Subklinikmastitisli hayvanların tespiti amacıyla,her ineğin dört meme lobundan ayrı ayrı alınan süt örneklerine CMT uygulandı ve CMT pozitif reaksiyon veren ineklerden bakteriyolojik muayene amacıyla numune alındı.İnekler iki gruba ayrıldı, her iki gruptaki hayvanlara tedaviye başlanılmadan önce IV yolla 30 I.U oksitosin (Pitosal®, Alke) uygulandı ve memeler boşaltıldı. İlk gruba (grup I, n=10) 3 gün süresince ve 24 saat ara ile 100 mg/ml novobiosin sodyum, 150 mg/ml neomisin sülfat, 100 mg/ml prokain penisilin, 125 mg/ml dihidrostreptomisin sülfat, 10 mg/ml prednizolon içeren meme içi uygulama için üretilmiş antimastit preparatı (Tetra delta LC®, Pfizer) meme içi yolla uygulandı. İkinci gruba (grup II, n=10) ozon jenaratöründen (Genozon®) 6 mg/lt ozon hesabıyla, 1-5 lt arası ozon/oksijen gazı, 1 lt/dakika hesabıyla 3 gün uygulandı. Grup I'de süt örneklerinde üreyen bakterilerin 9 adet KNS (%75), 2 adet Staphylococcus aureus (%16.67) ve 1 adet KNS + Staphylococcus aureus (% 8.33) olduğu görüldü. Tedavi sonrası bakteriyolojik iyileşme oranları sırasıyla % 77.77 (7/9), % 50 (1/2) ve % 100 (1/1) olarak saptandı. Grup II'de süt örneklerinde üreyen bakteriler, 5 adet (% 41.66) KNS, 2 adet Staphylococcus aureus (%16.67), 2 adet (% 16.67) Streptococcus spp. ve 3 adet KNS+Streptecoccus spp. olarak tespit edildi. Tedavi sonrası bakteriyolojik iyileşme oranları sırasıyla % 100.00 (5/5), % 100.00 (2/2), % 0 (0/2) ve %0 (0/3) olarak saptandı. .Grup I ve Grup II'nin toplamda bakteriyolojik iyileşme oranları ise sırasıyla % 75.00 (9/12), % 58.33 (7/12) olarak belirlendi. Sonuç olarak, meme içi ozon gazı uygulamasının KNS ve Staphylococcus aureus'dan kaynaklanan subklinik mastitislerin tedavisinde oldukça etkin olduğu ve antibiyotiklere alternatif olabileceği, Streptecoccus spp. kaynaklı subklinik mastitlerde ise iyileştirici etkisinin olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The material of the study consisted of 24 subclinical mastitis mammary lobes belonging to 20 cows in lactation which were raised in dairy cattle farms in Reyhanlı district of Hatay. For the detection of animals with subclinical mastitis, CMT was applied to the milk samples taken from the four breast lobes of each cow and samples were taken from the cows reacting CMT positive for bacteriological examination. The cows were divided into two groups, the animals in both groups were treated with 30 I.U oxytocin (Pitosal®, Alke) by IV route before the treatment was started and the udders were emptied thoroughly. In the first group (group I, n = 10), 100 mg / ml novobiocin sodium, 150 mg / ml neomycin sulfate, 100 mg / ml procaine penicillin, 125 mg / ml dihydrostreptomycin sulfate, 10 mg / ml for 3 days and 24 hours apart. prednisolone-containing produced for intramamary application antimastitis preparation (Tetra delta LC®, Pfizer). The second group (group II, n = 10) was treated with ozone gas for 3 days which was generated from ozone generator (Genozon®) 6 mg / lt ozone, 1-5 lt ozone/oxygen gas and 1 lt / minute calculation. The isolated bacteria in group I, 9 CNS (75%) and 2 Staphylococcus aureus (16.67%) and 1 KNS + Staphylococcus aureus (8.33%). Bacteriological recovery rates after treatment were 77.77% (7/9), 50% (1/2) and 100% (1/1), respectively. The isolated bacteria in group II, 5 (41.66%) CNS and 2 Staphylococcus aureus (16.67%), 2 (16.67%) Streptococcus spp. and 3 KNS + Streptecoccus spp. Bacteriological recovery rates after treatment were 100.00% (5/5), 100.00% (2/2), 0% (0/2) and 0% (0/3) respectively. Bacteriological recovery rates of group I and group II were 75.00% (9/12) and 58.33% (7/12), respectively. As a result, It was concluded that intramammary ozone gas application is highly effective in the treatment of subclinical mastitis caused by KNS and Staphylococcus aureus and may be an alternative to antibiotics but there is no curative effect in subclinical mastitis originated from Streptecoccus spp.