Metastaz taramasında kemik sintigrafisi ile tüm vücut manyetik rezonans görüntülemenin karşılştırılması
Screening bone scintigraphy, magnetic resonance imaging metastases comparison with the whole-body
- Tez No: 329869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEŞİR ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Metastatik kemik tümörleri, iskelet sisteminin en sık görülen neoplastik lezyonları olup, ileri evre kanserli olguların %65'inde kemik metastazı bulunmaktadır. Uzak metastaz açısından akciğer ve karaciğerden sonra üçüncü sıklıkta kemik metastazları görülür. Metastaz varlığı diğer faktörlere ilave olarak tedavi seçeneklerini ve hasta prognozunu etkilemektedirGelişmiş yöntemlere rağmen birçok olguda metastatik kemik lezyonlarını saptamada güçlükler yaşanmaktadır. Kemik metastazlarını saptamada kullanılan konvansiyonel yöntemlerin her birini sınırlandıran faktörler mevcuttur; trabeküler kemikteki lezyon 1,5 cm'ye ulaşıncaya ve kemik minerallerinin %40-50'si kaybedilinceye kadar direk grafide saptanamaz. Bilgisayarlı Tomografi (BT), kemik metastazlarını değerlendirmede oldukça duyarlı bir yöntem olmasına karşın kemik iliğindeki erken metastatik farklılığı gösterme yeteneği düşüktür. Günümüzde kemik metastaz taramasında yaygın olarak konvansiyonel kemik sintigrafisi kullanılmaktadır. Kemik sintigrafisinde ise osteoblastik aktivite artışına sebep olan her durumda patolojik aktivite tutulumu meydana geldiği için spesifik değildir ve pür litik lezyonlarda duyarlılığı oldukça düşüktür.
Özet (Çeviri)
Metastatic bone tumors are most common neoplastic disease of skeletal system and occur in up to %65 of cancer cases in the last stages. Bone is the third most common site of distant metastasis after the lungs and liver. In adition to other factors presence of metastasis affects the treatment options and influences the prognosis.Altought improved techniques it is difficult to detect metastatic bone lesions in many cases. Each conventional modality has limiting factors for the assessment of bone metastases; radiographs are insensitive in the detection of lesions smaller than 1.5cm in trabeculated bone and lesions become apparent only after the loss of %40-50 of bone mineral content. Although CT scanning is a sensitive modality in the detection of bone metastasis, the usefulness of CT scanning in detecting early deposits in bone marrow is limited. Bone scintiscanning continues to be used as the initial screening. Increased uptake is seen in every pathologic condition with increased osteoblastic activity so bone scintiscan findings are nonspecific in determining the cause.Also it is insensitive in detecting of purely lytic lesions.