Endobronşiyal görülebilir lezyonu olan olgularda bronşiyal biyopsi çalkantı suyunun akciğer kanserindeki tanı değeri
Diagnostic value of rinse fluid in lung cancer patients with a visible endobronchial lesion
- Tez No: 329868
- Danışmanlar: DR. ÜNVER KAMALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Çalışmamızın amacı endobronşiyal görülebilir lezyonu olan akciğer kanseri şüpheli olgularda bronşiyal biyopsi çalkantı suyunun bronşiyal forceps biyopsi ve lavaj mayinin tanı değeri ile olan katkısının araştırılmasıdır. Çalışmaya klinik ve radyolojik olarak akciğer kanseri şüphesi taşıyan 82 olgu alındı. Olguların tümüne bronkoskopi uygulandı. Forseps biyopsi, çalkantı suyu sitolojisi veya bronş aspirasyon sitoloji sonuçları akciğer kanseri olan 70 olgu çalışmaya dahil edildi. Forseps biyopsi (FB) 61 (%87.1) olguda, çalkantı suyu (ÇS) 41 (%58.5) olguda , bronş aspirasyonu (BA) 30 (%42.8) olguda malignite tanısının konmasını sağladı. Tek başına forseps biyopsinin tanı duyarlılığı %87.1 bulunurken bu yönteme çalkantı suyu sitolojisinin eklenmesi duyarlılığı%90.0'a(p>0.05) , çalkantı suyu ile birlikte bronş aspirasyon sitolojisinin eklenmesi %94.2'ye (p>0.05) yükseltti. Sonuç olarak; santral malign tümörlerin tanısına katkısı az olan bu yöntemin hastaya ek bir komplikasyon riski getirmemesi, zaman harcamasına yol açmaması,ucuz bir yöntem olması nedeniyle sitospin ile muamele edilerek ileri çalışmaların yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the diagnostic value of the bronchial biopsy rinse fluid in patients with endobronchial lesions and its contribution to the diagnostic value of forceps biopsy and the bronchial lavage fluid. 82 cases, clinically and radiologically suspected for lung cancer were recruited . 70 patients with diagnosis of lung cancer using forceps biopsy, rinse fluid or bronchial aspiration cytology were included in the study. Forceps biopsy, rinse fluid cytology and bronchial aspiration cytology provided the diagnosis of lung cancer in 60( 87.1%), 41(58.5%) and 30(42.8%) of the patients respectively.The diagnostic sensitivities of forceps biopsy alone; forceps biopsy and rinse fluid cytology; forceps biopsy, rinse fluid cytology and bronchial aspiration were 87.1%, 90.0% and 94.2% respectively. In conclusion, rinse fluid investigation contributes little to the diagnosis of centrally localized lung cancer.However, its complication risk, time consumption and cost being low suggest that future studies of rinse fluid processed with cytopin should be developed