Yavaş koroner akımda serum lipokin (omentin ve visfatin) düzeyleri
Levels of serum lipokin (omentin and visfatin) in slow coronary flow
- Tez No: 329870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MEMİŞOĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Anjiyografik olarak normal görünümlü koroner anatomiye rağmen, opak maddenin koroner arterler içinde yava? ilerlemesine yava? koroner akım (YKA) denir. Toplumda %3 gibi bir prevalansa sahip olduğu dü?ünülmektedir. Yava? koroner akımın etyopatogenezinde vazodilatör ve vazokonstriktör faktörler arasındaki dengesizliğin ya da altta yatan koroner arter hastalığının (KAH) olabileceği dü?ünülmü?tür. Yava? koroner akımın patogenezinde yer alan diğer hipotezler ise damar disfonksiyonu, trombosit fonksiyon bozukluğu ve inflamasyondur. Adipositokin olarak bilinen visfatin ve omentinin inflamasyonda ve endotel hasarında doğrudan etkili olabileceği bilinmektedir. Visfatinin proinflamatuar özelliği ön planda iken, omentinin inflamatuar süreçlerde serum düzeylerinin dü?ük olduğu saptanmı?tır. Ancak bu adipositokinlerin yava? koroner akım ile ili?kileri daha önceden ara?tırılmamı?tır. Biz YKA ile omentin ve visfatin serum düzeyi ili?kisini ara?tırmayı amaçladık. Çalı?mamıza Düzce Üniversitesi katater laboratuarında ardı?ık olarak koroner angiyografi yapılan, yava? koroner akım (n=45) ve normal koroner akım (n=35) olguları dahil edildi.
Özet (Çeviri)
Despite the apparently normal coronary angiographic anatomy, opaque material in the slow progression of coronary arteries is called the slow coronary flow(SCF). It is thought to have a prevalence of 3%. Imbalance between vasodilator and vasoconstrictor factors or coronary artery disease (CAD) may be considered in pathogenesis of coronary slow flow. Other hypotheses in the pathogenesis of coronary slow flow involved vessel dysfunction, platelet dysfunction and inflammation. Visfatin and omentin known to be effective in inflammation and endothelial injury. Visfatinin known as pro-inflammatory but omentin serum levels was low in inflammatory processes. However, these adipocytokines relations with slow coronary flow has not been investigated. We aimed to investigate the relationship between serum levels of omentin and visfatin and SCF. In the study were included slow coronary flow (n = 45) and normal coronary flow (n = 35) subjects, who applied to angiograph in the catheterization laboratory of Duzce University.