Ratlarda intraperitoneal olarak verilen epigallokateşin-3-gallat'ın perfore timpanik membranlardaki miringosikleroz üzerine etkisi
  1. Tez No: 329874
  2. Yazar: YUSUF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Effüzyonlu otoitis media?lı hastalarda ventilasyon tüpü takılmasının komplikasyonlarından biri de miringosklerozdur. Kulak zarında meydana gelen miringoskleroz işitme kaybına neden olabilmektedir. Miringosklerozun önlenmesi bu açıdan önemlidir. Miringosekleroz gelişiminde, orta kulak kavitesinde gelişen hiperoksik durum nedeniyle artan serbest oksijen radikalleri ve mekanik hasarlanmanın asıl neden olabileceği gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı antioksidan bir madde olan Epigallokateşin-3-gallat (EGCG)?ın miringosklerozu önlemedeki rolünü araştırmaktır. Bu çalışmada 18 adet rat rastgele üç gruba ayrıldı. Gruplardaki bütün ratların bilateral kulak zarlarına miringotomi uygulanıp 1. gruba herhangi bir tedavi verilmedi. 2. gruptaki ratlara intraperitoneal olarak serum fizyolojik, 3. gruptaki ratlara ise intraperitoneal olarak EGCG verildi. İşlem sonrasında ratların bullaları çıkarıldı. Ayrıca ratların dekapitasyon sırasında intra kardiyak olarak kanlarıda alındı. Her bir grubtaki miringoskleroz derecesi önce vizüel sonra histopatolojik olarak değerlendirildi. Alınan kanlarda Malondialdehid (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD), Katalaz (CAT) ve Glutatyon peroksidaz (GPX) düzeylerine bakıldı. EGCG verilen grupta miringoskleroz (MS) vizüel ve histopatolojik olarak diğer gruplara göre anlamlı derecede düşük bulundu (P< 0,005). EGCG verilen grupta MDA, SOD, ve CAT düzeyleri arasında diğer gruplara göre anlamlı farklar bulundu (P0,05). Sonuç olarak antioksidan bir madde olan EGCG?nin miringotomi uygulanan kulaklarda miringoskleroz gelişimini önlediği ve antioksidan enzimler üzerinde olumlu etkileri olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the complications of the ventilation tube insertion in patients with otitis mediawith effusion is myringosclerosis. The prevention of myringosclerosis is important because it can cause hearing loss. The pathogenesis of myringosclerosis might be due to an increased production of O2 derived free radicals as an outcome of a hyperoxic condition and mechanical damage in the middle ear cavity. Aim of our study is to evaluate the protective effect of Epigallocatechin-3-gallate (EGCG) as an antioxidant on myringosclerosis. In this study, 18 rats were divided into 3 groups randomly. After myringotomy of all of rats, group 1 was left untreated. Intraperitoneal saline was given to group 2 and intraperitoneal EGCG was given to group 3. After the processing, the bullas of rats were removed. Also intracardiac blood were taken during decapitation. The grade of myringosclerosis in all of the groups was evaluated visually and histopathological. Malondialdehyde (MDA), Superoxide dismutase (SOD), Catalase (CAT) and Glutathione peroxidase (GPX) levels were looked at blood samples. The grade of myringosclerosis (MS) was significantly more lower in EGCG group than other groups (P< 0,005). MDA, SOD and CAT levels were significantly different in EGCG group than others (P< 0,005). GPX levels were not significantly different in all groups (P>0,05). In conclusion; we showed that EGCG as an antioxidant has a preventive role in the development of myringosclerosis in the experimental animal model after myringotomy and a positive effect on antioxidant enzymes.