Genç erişkinlerde maraş otu ve sigaranın aort elastikiyeti üzerine etkileri
The effects of maras powder and smoki?ng on elastticity of aorta in young adults
  1. Tez No: 329873
  2. Yazar: DURMUŞ EREN CABİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZAR SÖKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Aortik stiffness?in kardiyovasküler hastalık açısından bağımsız bir risk göstergesi olduğu yapılan birçok çalışmada gösterilmiştir. Günümüzde ekokardiyografi gibi invaziv olmayan yöntemleri kullanarak aortun elastikiyet göstergesi aortik strain ve distensibilitenin hesaplanması mümkündür. Sigara önemli ancak modifiye edilebilir bir kardiyovasküler risk faktörüdür. Yapılan araştırmalar sonucu sigara hemodinamik ve biyokimyasal olarak birçok olumsuz etki aracılığı ile ateroskleroza yol açmakta veya hastalığı hızlandırmaktadır. Bölgemizde yaygın kullanılan Maraş otunun daha önceki çalışmalarda kardiyovasküler parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Ancak aortik stiffness üzerine etkisine bakılmamıştır. Biz de bu çalışmamızda Maraş otu ve sigaranın genç erişkinler aortik elastikiyet üzerine etkisini incelemek istedik. Çalışmaya yaşları 18-40 yaş arası 90 erkek birey alındı. Bunların 30?u kontrol grubu, 30?u sigara kullananlar ve 30?da Maraş otu kullananlar olarak ayrıldı. Hastaların sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçüldü. Ekokardiyografi ile parasternal uzun eksen görüntüden asendan aortanın M mod kayıtları alınarak aortun sistolik ve diyastolik çapları ölçüldü. Yapılan ölçümlerden Aortik elastikiyet belirteçleri olan aortik strain (AS),aortik distensibilite (AD) ve Beta sertlik indeksi standart formüllerle ile hesaplandı. Her üç grubun ölçülen ve hesaplanan parametreleri karşılaştırıldı. Çalışmanın sonucunda üç grup arasında sistolik ve diyastolik kan basıncı, lipid profili ve kre bakımından anlamlı fark bulunmadı. Sigara ve Maraş otu kullanan grupta aortik strain ve distensibilite kontrol grubuna göre düşük bulundu ancak sonuç istatiksel olarak anlamlı değildi. Beta sertlik indeksi Maraş otu ve sigara kullanan grupta kontrol grubuna göre yüksek bulundu ancak sonuş istatiksel olarak anlamlı değildi. 40 yaş altı sağlıklı bireylerde sigara ve Maraş otu Aort elastikiyeti üzerinde belirgin bir değişikliğe yol açmamıştır.
Özet (Çeviri)
It has been shown in many studies that aortic stiffness is an independent risk factor for cardiovasclar disease. Aortic stiffness index, aortic strain and distensibility are the parameters used to assess an increase in arterial stiffness and can be measured by non-invasive method such as echocardiography. Smoking is the most important modifiable risk factor for coronary artery disease. It has been reported in many studies that smoking causes biochemical or hemodynamical alterations which lead to or accelerate atherosclerosis. Recently, cardiovascular effects of Maraş powder that have been used widely in this region of our country, have been investigated. But the effect of Maraş powder on aortic stiffness has not been investigated yet. In this study, we aimed to analyse the effects of Maraş powder and smoking on aortic stiffnes by comparing with healthy young individuals. The study included 90 male subjects with the ages of 18-40 years. 30 people were Maras powder users, 30 people were smokers and 30 people were healthy volunteers. After detailed physical examination, all subjects were performed transthoracic echocardiography. Systolic and diastolic diameters of aorta were measured from ascending aorta at modified parasternal long axis views by M mode echocardiography. Parameters of aortic elasticity such as aortic strain (AS), aortic distensibility (AD) and stiffnesss index beta (SIB) were calculated using standart formulas. The parameters of groups were compared to each other. There was no significant difference between groups in terms of demographic and clinical features including blood pressures, lipid profile and serum creatinin. Although aortic strain and aortic distensibility were lower, and stiffness index beta was higher in smoking and Maraş powder group compared to control group, the difference between groups was not statistically significant. In conclusion, our study revealed that smoking and Maraş powder did not lead to a significant change on the elasticity of the aorta in healthy individuals under the age of 40.