Gebelerde median sinirin ultrasonografik değerlendirilmesi ve elektrofizyolojik testler ile korelasyonu
The ultrasonographic evaluation of median nerve and correlation with electrophysiological tests in patients with pregnant
  1. Tez No: 329875
  2. Yazar: NURİ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRVET YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; gebelerde median sinirin internal ekojenitesi ve kesitsel alanını ultrasonografik olarak değerlendirerek elektrofizyolojik test sonuçları ile sonografik bulgular arasında korelasyonun olup olmadığını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18-39 yaşları arasında 3.trimesterdeki 30 gebe ile hasta grubu oluşturuldu. Gebelik dışında karpal tünel sendromuna predispozisyon oluşturabilecek etiyolojik faktörlerden diabet hastalığı, hipotroidi, hipertroidili olgular çalışmaya dahil edilmedi. Kontrol grubu 30 sağlıklı gönüllüden oluşturuldu. Hasta ve kontrol grubuna US inceleme öncesinde her iki el bileğine yönelik elektrofizyolojik testler uygulandı. Ultrasonografi muayenesi sırasında; median sinirin, distal radiyal düzey ve proksimal karpal kemikler düzeyindeki internal ekojenitesi, komşu tendon, kas, vasküler yapıların durumu değerlendirildi. Median sinirin distal radiyal düzey ve proksimal karpal kemikler düzeyinde transvers kesitsel alanları ölçüldü. Distal radiyal düzey ve proksimal karpal kemikler düzeyindeki median sinir kesitsel alan değeri 10 mm² ve üzerinde olan hastalara ultrasonografik olarak karpal tünel sendromu tanısı konuldu. Sonuçlar elektrofizyolojik testler ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study is to evaluate internal echogenicity, cross-sectional area of the median nerve by ultrasonography and also by the electrophysiologic tests in pregnant women and whether there is correlation between sonographic findings and results of electrophysiologic tests. Materials and Methods: Study group included 30 pregnant women with 3rd trimester, between the ages of 18-39. Patients with have other predisposal factors of Carpal tunnel syndrome including diabetes mellitus, hypothyroidism, hyperthyroidism were not included in the study. The control group has 30 healthy volunteers. Electrophysiological tests were performed both wrists of patient and control groups before sonographic evaluation. Median nerve?s internal echogenity, adjacent tendons, muscles, vascular structures were examined by ultrasonography at the levels of distal radial and proximal carpal bones in both wrists. At this levels transverse cross- sectional area of median nerve were measured. If cross- sectional of median nerve at distal radial and proximal carpal bones was 10 mm² and wider than, carpal tunnel syndrome was diagnosed by sonography. Results were compared with electrophysiologic tests.