Gebe kadınlar ve yenidoğan bebeklerde B grubu streptokok prevalansı
  1. Tez No: 32992
  2. Yazar: NURGÜL CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAŞA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Obstetrics and Gynecology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
-37- ÖZET Bu çalışmamızda gebe kadın ve yenidoğan bebeklerde GBS taşıyıcılığının tesbit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Ocak-Mart 1994 tarihleri arasında Zeynep Kamil Hastanesi doğum polikliniğine başvuran 240 gebe kadın ve 100 yenidoğan bebek çalışma grubuna alınmıştır. Çalışma grubu gebelik boyunca antibiyotik almamış, 37. gebelik haftası ve üzerindeki gebe kadınlardan seçilmiştir. Gebe kadınların vaginal sürüntü örnekleri; yenidoğan bebeklerin göz, kulak, burun, deri sürüntü örnekleri alınmıştır. Seçici besiyeri olarak 15 ug/ml nalidixicacid, 8 ug/ml gentamycin içeren %5 koyun kanlı Todd-Hewith broth kullanılmıştır. Seçici besiyerinde inkübasyondan sonra kanlı ağara pasaj ve takiben ileri idantifikasyon işlemleri uygulanmıştır. Yapılan kültürler sonucunda 240 gebe kadından (20 gebede) %8,33'ünde, 100 yenidoğan bebekten (4 bebekte) %4'ünde GBS kolonizasyonu tesbit edilmiştir. Anneden bebeğe GBS geçiş oranı %48 olarak bulunmuştur. Bu çalışmada diğer araştırmacıların sonuçlarına uygunluk gösteren oranlarda gebe kadın ve yenidoğan bebeklerde taşıyıcılık tesbit edilmiş olması, ülkemizde de GBS'lara bağlı infeksiyonların sanılandan daha fazla olabileceğini düşündürmektedir. Uygun izolasyon koşulları sağlanarak yenidoğan infeksiyonlarının tanı ve tedavisinde daha başarılı olunabileceği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
-38- SUMMARY In this study, we aimed to determine GBS carriage in pregnant women and newborn babies. 240 pregnant women and 100 newborn babies that admitted to The Zeynep Kamil Maternity Hospital between January 1994 and March 1994, were included in the study group. The study group were chosen amongst pregnant women who didnl use any antibiotics during the pregnancy were over 36 weeks. Vaginal swabs of pergnant women and eye, noise, ear and sceen swabs of newborn babies were taken. Todd-Hewith broth (with 5% sheep blood) that include 15 ug/mi of nalidixic acid, 8 ug/ml of gentamycin was used as the selective medium. After incubation in the selective medium passages to the sheep blood agar were done. These were followed by identification procedures. It was found that 20 of 240 pregnant women (8,3%) and 4 of 100 newborn babies (4%) were colonized by GBS. Transmition rate of GBS from mother to baby were found to be 48%. In this study, determination of these rates of GBS carriage in pregnant women and newborn babies, which were consistent with the results of other studies, indicates that infections due to GBS may much more occur than it is thought to be in Turkey. It is concluded that; if appropriate isolation procedures can be achieved one may be more succesful in the diagnosis and the treatment of newborn infections.