Hipofiz adenomlarında transsfenoidal mikrocerrahinin endokrinolojik kür üzerine etkisi
Effect of transsphenoidal microsurgery on endocrinological remission of pituitary adenomas
  1. Tez No: 329971
  2. Yazar: DENSEL ARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmaya alınan 61 endokrin aktif olgunun 46 ?sı kadın (75.4 %) , 15 ?i erkek (24.5 %), 2?si pediatrik (3.27 %) olguların ortalama yaşı kadınlarda 42.7 , erkeklerde 49.1 olup , 26 (42.6 %) hasta prolaktinoma, 17 (27.8 %) GH hormon sekrete eden adenoma, 11 (18 %)hasta Cushing , 6 ( 9.8 %) hasta GH ve prolaktin sekrete eden adenom, 1 (1.6%) olgu da puberte prekoks olarak tespit edildi.Bütün hastalar endonazal transsfenoidal adenomektomi ile opere edilerek ortalama üç ay takip edilmiştir. 61 olgunu hepsine transsfenoidal cerrahi uygulanmıştır.Hastalarda transfenoidal cerrahi sonrası endokrinolojik kür oranları akromegali olgularında 76.4 % , akromegali ve prolaktinomalı olgularda 66.6 % , cushing olgularında 90.9% , prolaktinomalı hastalarda 80.7% oranında bulunmuştur.Kliniğimizde 2010 yılından önce opere edilen mikro ve makroadenomlu akromegali vakalarında kür oranı 71.4% iken 2010 yılından sonra opere edilen vakalarda kür oranı 80% ?e yükselmiştir.Akromegali ve prolaktinoma mikro ve makroadenom olgularında 2010?dan önceki kür oranı 50% iken 2010?dan sonra opere edilen vakalarda 75 % `e yükselmiştir.Cushing mikro ve makroadenomlu olgularda 2010 yılından önce kür oranı 100% iken 2010 yılından sonra opere edilen hasta sayısının artması ile bu oran 88.8 %?e gerilemiştir.Prolaktinoma mikro ve makroadenomlu hastalarda 2010 yılından önce opere olan vakalarda kür oranı 75 % iken 2010 yılından sonra bu oran 85.7 % `ya yükselmiştir.2010 yılından sonra tüm hormon gruplarında ki kür oranı yükselmesi cerrahi teknik ve yöntemdeki iyileşmeye bağlıdır. Kliniğimizde opere edilen olgularda ciddi bir cerrahi komplikasyon gözlenmedi. Transsfenoidal mikrocerrahi girişim hipofiz adenomlarının cerrahi tedavisinde etkin ve güvenli bir ameliyat olmasının yanı sıra endokrin iyileşmede önemli bir etkinliğe sahiptir.
Özet (Çeviri)
We are treated surgically sixty one patients in which forty six (75.4%) patients were female whose median age were 42.7 and fifteen (24.5%) patient were male whose median age were 49.1 and two (3.27%) patient were pediatric with pituitary adenomas. Twenty six patients (42.6 %) were prolactinomas , seventeen patients (27.8 %) were GH secreting pituitary adenomas , eleven patients (18 %) were ACTH secreting pituitary adenomas and we opereted six patients (9.8 %) were GH and prolactin secreting pituitary adenomas and one patient (1.6%) puberte precox. All patients were threated with endonasal transphenoidal surgeries and follow up three months. ?Patients were threated with transfenoidal surgery endocrinally remission rates were 76.4% in GH secreting adenomas , 66.6% in GH and prolactin secreting adenomas , 90.9 % in ACTH secreting adenomas and 80.7% in prolactin secreting adenomas. Patients were operated in our clinic between 2007 ? 2010 years endocrinally remisssion rates were 71.4% in GH secreting adenomas, 50% in GH and prolactin secreting adenomas , 75% in prolactinomas and 100 % in ACTH secreting adenomas whereas patient were operated between 2010 and 2012 endocrinally remission rates were 80% in GH secreting adenomas , 75% in GH and prolactin secreting adenomas , 85.7 % in prolactin secreting adenomas and because of increase in the number of patient endocrinall remission rate was decreased to 88.8 % in ACTH secreting adenomas. Patients were operated in our clinic have no serious complications after surgery.Finally trans-sphenoidal microsurgery is an safe and effective operation for the treatment of pituitary adenomas.