Kanser ağrısı tedavisinde kullanılan hidromorfon hidrokloür'ün retrospektif olarak değerlendirilmesi
Assesment by retrospective of hydromorphine hidroclorur where used in cancer pain
  1. Tez No: 329970
  2. Yazar: HAYRİYE BALTAOĞLU ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHİYE REİSLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Hidromorfon hidroklorürün kronik kanser ağrısı tedavisinde ağrının giderilmesinin yanı sıra, ağrıya bağlı uyku bozukluğunda düzelme, duygu durumunda iyilik hali, depresyon, işe yaramama, günlük işlerini yardımsız yapabilme gibi yaşam kalitesinin iyileştirmede etkinliğini retrospektif olarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: 2010-2012 yılları arasında kliniğimize başvuran, kanser ağrısı olan ve ağrıları nedeniyle hidromorfon hidroklorür kullanan hasta dosyaları taranarak yaşı, cinsiyeti, hastalıkları, ek hastalıkları tarandı. Hidromorfon hidroklorür kullanım süreleri ve dozu, ek kullanılan ilaçlar, hastaların ağrı türleri, ara-sıra gelen kaçak ağrının varlığı, tekrarı ve tedavisi değerlendirildi. Tedaviye rağmen değişik medikasyonlara ve adjuvan ihtiyacı olup olmadığı not edildi. Hastaların ağrılarının lokalizasyonları, nörolojik komponenti, ilacın güvenilirliği, yan etkileri ve şiddeti kaydedildi. VAS değerleri ve hedef ağrı düzeyleri (%) ilaç başlangıcı ve kullanım sonrası sorgulandı. Uyku kaliteleri MOS uyku skalası ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 50 hastanın 33?ü erkek, 17?si kadın ve yaş ortalamaları60,82±11,401 idi (59,97±10,570 erkek, 62,47±13,049 kadın).
Özet (Çeviri)
Abstract: We aimed to investigate retrospectively the effectiveness of hydromorphone hydrochloride in the treatment of chronic cancer pain as well as elimination of the pain, improving the quality of life such as improvement in pain-related sleep disorder, emotional well-being, depression, worthlessness, perform daily tasks without help.Material and methods: Charts of patients who used hydromorphone hydrochloride due to cancer pain applied to our clinic between 2010-2012 were evaluated in terms of age, gender, disease and comorbidities. The duration and dose of hydromorphone hydrochloride, additional medications, types of pain, existance of episodic pain, repetition and treatment were evaluated. Whether or not the need for various medications and adjuvant therapy despite treatment were noted. Localization of pain, neurological component, the reliability of the drug, side effects, severity of side effects were recorded. VAS values and the target pain levels (%) were questioned prior and after drug use. Results: The 50 patients included in the study, 33 were male and 17 were female and the mean age was 60.82 ± 11.401 (59.97 ± 10.570 men, women 62.47 ± 13.049).When pain localization and drug doses used were evaluated according to gender and when man and woman gender compared in terms of withdrawal of medication; There was no statistically significant difference.