Ratlarda nöropatik ağrı modelinde siklooksijenaz selektivitelerine göre non-steroidal anti-inflamatvuar ilaçların (NSAİİ) etkinliğinin değerlendirilmesi (Deneysel çalışma)
Evaluation of the effectiveness of nsaids according to cyclo-oxgenase selectivity in rats in neuropatic pain model
- Tez No: 329981
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA TUNCER UZUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Nöropatik ağrı tedavi ve mekanizmaları üzerinde son dönemlerde yapılan çalışmalar, daha çok inflamasyona bağlı ağrı türlerinde kullanılan NSAİ ilaçların nöropatik ağrıda da etkili olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu deneysel çalışmada ratlarda siyatik sinir ligasyonu ile nöropatik ağrı modeli oluşturduk. Siklooksijenaz enzim (COX) selektivitelerine göre kullandığımız lornoksikam (nonselektif COX enzim inhibitörü), meloksikam (selektif COX-2 enzim inhibitörü), ve deksketoprofenin (nonselektif COX enzim inhibitörü) nöropatik ağrının klinik bir bulgusu olan ve elektronik von Frey (evF) ile objektif ve sayısal olarak ölçülebilen mekanik hiperaljezi üzerine etkinliklerini araştırdık. Böylece COX seçiciliğinin nöropatik ağrı tedavisinde etkinliğini ortaya koyarak literatüre ve klinik uygulamaya katkıda bulunmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 35 adet normal motor aktiviteye sahip Wistar-albino cinsi erkek rat dahil edildi. Hayvanlar kontrol (Grup I n=7), lornoksikam (Grup II n=7), meloksikam (Grup III n=7), deksketoprofen (Grup IV) ve yalancı cerrahi (Grup V) uygulananlar olarak rastgele 5 gruba ayrıldılar. Bennett ve Xie tarafından tanımlanan KKZ?ye bağlı nöropati modeli uygulandı. Bu modelde tariflendiği gibi ratların sağ arka bacak siyatik siniri cerrahi olarak ortaya konulduktan sonra 1 mm aralıklarla 4 ayrı yerden 4/0 katküt ile üçer adet gevşek düğümler atıldı. Yalancı cerrahi uygulanan grupta siyatik sinir ortaya konduktan sonra hiçbir işlem uygulanmadan tekrar kapatıldı. Bu şekilde nöropatik ağrı geliştirilen gruplara lornoksikam 1,3 mg/kg, meloksikam 5,8 mg/kg, deksketoprofen 15 mg/kg dozlarında intraperitoneal olarak verildi. İlaç uygulamaları tek kör halde yapıldı. evF cihazı ile mekanik hiperaljezi ölçümleri yapılarak kayıt altına alındı. Çalışma 35 denekle sorunsuz bir şekilde tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Recent studies on the mechanisms and treatment of neuropathic pain, suggest that NSAIDs mostly used in pain due to inflammation may also be effective in neuropathic pain. In this experimental study in rats we have created neuropathic pain model with sciatic nerve ligation. We investigated by the use of COX selectivity lornoksicam (non-selective COX inhibitor), meloksicam (selective COX-2 inhibitor), and deksketoprofen (nonselective COX inhibitor) on mechanical hyperalgesia the clinical feature of neuropathic pain and can be measured objectively and quantitatively with evF. We aimed to contribute to the literature and clinical practice by putting out the selectivity of the enzyme cyclooxygenase activity in the treatment of neuropathic pain. Material and Method: Thirty five male Wistar-albino rats with normal motor activity were included the study. Rats divided into 5 random groups; control group (Group I n=7), lornoksikam group (Group II n=7), meloksikam group (Group III n=7), dexketoprofen group (Group IV n=7) and pseudo surgery group (Group V n=7). Due to chronic constriction injury model of neuropathy described by Bennett and Xie was performed. As described in this model, after sciatic nerve of the right hind leg of the rat showed surgically, we throw granny knot 1mm intervals four times with 4/0 catguts. In the pseudo surgery group after sciatic nerve showed surgically no action performed and closed down. In groups that neuropathic pain were developed in this way, lornoksikam 1,3 mg/kg, meloksikam 5,8 mg/kg and deksketoprofen 15 mg/kg were administered intraperitonealy. Drug administrations done in single-blindly. Mechanical hyperalgesia were measured and recorded by evF device. Survey completed with any problems with 35 respondents.