Obez çocuklarda epikardiyal adipoz doku, karotis intima-media kalınlığı, sol ventrikül kitle indeksinin belirlenmesi ve ventrikül fonksiyonlarının pulse ve doku doppler ekokardiyografik yöntemlerle değerlendirilmesi
Determination of epicardial adipose tissue, carotid intima-media thickness, left ventricular mass index aevaluation nd of ventricular functions with pulsed and tissue doppler echocardiographic techniques in obese children
  1. Tez No: 329982
  2. Yazar: HAYRULLAH ALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda obez çocuklarda kardiyovasküler komplikasyonlar ile ilişkili karotis intima-media kalınlığı, epikardiyal yağ dokusu ve pulsed ve doku Doppler ekokardiyografik parametreler araştırıldı. Ayrıca, kardiyovasküler sistem komplikasyonlarının gelişmesinde etkili olan bu faktörlerin birbirleri ile olan ilişkileri değerlendirildi. Yöntem: Çalışmamıza 400 obez ve 150 sağlıklı çocuk alındı. Tüm çocukların pubertal evrelemeleri yapıldı, antropometrik ölçümleri ve kan basıncı ölçümleri alındı. Açlık serum lipidleri, glukoz ve insülin düzeyleri belirlendi. Obez grupta total vücut yağ oranı biyoelektriksel iç direnç ölçümü ile araştırıldı. Ana karotis intima-media ve epikardiyal yağ dokusu kalınlıkları 2D ekokardiyografik yöntemle ölçüldü. Her iki grupta da M-mode ekokardiyografik ölçümler, mitral ve triküspid kapak pulsed Doppler ölçümleri ile her iki ventrikül serbest duvar ve septum doku Doppler ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. Bulgular: Obez grupta ortalama vücut ağırlık, vücut kitle indeksi, bel ve kalça çevresi ile bunların birbirlerine oranları kontrol grubuna göre belirgin yüksek olarak tespit edildi. Sol ventrikül kitlesi ve indeksi, ana karotis arter intima-media ve epikardiyal yağ dokusu kalınlıkları obez grupta istatistiksel olarak artmış bulundu. Doku Doppler ekokardiyografi ile her üç ölçüm yerinden tespit edilen Tei indeksi (miyokart performans indeksi) de obez grupta belirgin artmış olarak bulundu. Obez grupta ana karotis arter intima-media ve epikardiyal yağ dokusu kalınlıkları, bel ve kalça çevresi ile pozitif ilişkili bulundu. Sol ventrikül kitlesi ve indeksi ise M-mode ekokardiyogarfik ölçümler ile ilişkiliydi. Sonuç: Obez çocuklarda kardiyak fonksiyon bozukluklarının erken dönemde tespit edilmesi, ileride ortaya çıkabilecek komplikasyonların engellenebilmesi açısından önemlidir. Obez adolösanlar hipertansiyon açısından daha yüksek risk altındadırlar. Obez çocuklarda sağ ve sol ventrikülde hem sistolik hem de diyastolik fonksiyonlarda bozulma olmaktadır. Ayrıca, ana karotis arter intima-media ve epikardiyal yağ dokusu kalınlıkları ile ilişkili bulunan bel ve kalça çevresi ölçümleri de obez çocuklarda ateroskleroz riskinin belirlenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Carotid intima-media thickness, epicardial adipose tissue and pulsed and tissue Doppler echocardiographic parameters associated with cardiovascular complications in obese children were evaluated in our study. Also, the associations between these factors which are efficient in cardiovascular system complications were analyzed. Method: Four hundred obese and 150 healthy children were included in the study. Pupertal stages, anthropometric and blood pressure measurements were detected. Fasting serum lipids, glucose and insulin levels were determined. Total adipose tissue mass was measured by bioelectric empedansmeter in obese group. Carotid intima-media thickness and epicardial adipose tissue were measured by 2D echocardiographic technique. M-mode echocardiographic measurements, pulsed Doppler measurements of mitral and tricuspid valves with tissue Doppler measurements of ventricular free walls and septum were evaluatedin two groups. Results: The mean body weight, body mass index, waist, hip circumferences and waist/hip ratio were significantly higher in obese group than the control group. Left ventricular mass and index, common carotid artery intima-media and epicardial adipose tissue thickness were statistically higher in obese group. Also, Tei index (myocardial performance index) measured from the three points of myocardium with tissue Doppler echocardiography increased in obese group. Common carotid artery intima-media and epicardial adipose tissue thickness were found to be positively correlated with waist and hip circumferences. Also, left ventricular mass and index were correlated with M-mode echocardiographic measurements. Conclusion: Early determination of cardiac dysfunctions in obese children is important for the prevention of future complications. Obese adolescents have higher risk for hypertension. Early impairment of right and left ventricular functions develops in obese children. Also, measurements of waist and hip circumferences which were found to be correlated with common carotid artery intima-media and epicardial adipose tissue thickness, can be used to determine the risk of atherosclerosis in obese children.