Kırma kusuru, aksiyel uzunluk, vücut postürü ve diurnal değişikliklere göre koroid kalınlığının değerlendirilmesi
Evaluation of choroidal thickness according to refractive error, axial lenght, body posture and diurnal variations
- Tez No: 330008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRKAN KERİMOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Amaç: Koroid kalınlığı ile kırma kusuru ve aksiyel uzunluk arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve koroid kalınlığının gün içi değişimlerini, postüral değişikliklerin koroid kalınlığına etkisini araştırmak. Yöntem: Oftalmik hastalık öyküsü olmayan 126 sağlıklı bireyin 252 gözü çalışmaya dahil edildi. Koroidal görüntüleme spectral-domain optik koherens tomografi ile yapıldı ve koroidal kalınlık subfoveal alandan manuel olarak ölçüldü. İnterferometrik aksiyel uzunluk, objektif refraksiyon, en iyi düzeltilmiş görme keskinliği ölçümleri ve biyomikroskopik ön segment ve fundus muayenesi yapıldı. Elde edilen veriler arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 23.7±6.8 yıl, refraktif kusur ortalaması -2.67±2.7 dioptri (D), aksiyel uzunluk ortlaması 24.4±1.2 mm, subfoveal koroid kalınlığı (SFKK) ortalaması 313.0±81 ?m idi. SFKK ile refraktif kusur arasında pozitif korelasyon (r=0.452,P
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the association between choroidal thickness and refractive error, axial lenght and to investigate the diurnal variations of choroidal thickness and the effects of postural changes on choroidal thickness.Methods: 252 eyes of 126 healthy subjects with no ophthalmic disease history were enrolled. Choroidal scanning was obtained using spectral-domain optical coherence tomography and choroidal thickness measured manually in the subfoveal area. Interferometric axial lenght, objective refraction, best corrected visual acuity measures and biomicroscopic anterior segment and fundus examinations were obtained. The association between datas analyzed statistically. Results: The mean age was 23.7 ±6.8 years, the mean refractive error was -2.67 ±2.7 diopters, the mean axial lenght was 24.4 ±1.2 mm and the mean subfoveal choroidal thickness of participants was 313 ±81 ?m.