Koroner arter kıvrımlılığının kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkisinin incelenmesi
Relationship with cardiovascular risk factors in coronary artery tortuosity
- Tez No: 330007
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. UMUTTAN DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Koroner kıvrımlık üzerine yapılan çalışma sayısı oldukça azdır. Koroner kıvrımlılık ile ilgili bazı yayınlarda bu anatomik varyasyonun altta yatan tıkayıcı arter hastalığı olmadan iskemik semptom ve bulgulara yol açabileceği belirtilmiştir. Ancak, koroner kıvrımlılığın ateroskleroza neden olan risk faktörleri ile ilişkisi henüz netlik kazanmamıştır. Ayrıca kıvrımlılığın iskemiye neden olup olmadığı ve kronik koroner arter hastalığı ve akut koroner sendromun klinik seyri üzerinde etkisinin olup olmadığı bilinmemektedir.Biz çalışmamızda koroner kıvrımlılık ile ateroskleroz yapıcı risk faktörleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçladık.Bu amaçla çalışmaya dahil edilen olguların koroner anjiografileri KAH ve koroner kıvrımlılık açısından değerlendirildi. Ayrıca olguların demografik özellikleri, risk faktörleri, ve laboratuar sonuçları incelenerek kvırımlılık ile olan ilişki araştırıldı.Çalışmamızın sonucunda kıvrımlılık KAH şüphesi ile yapılan KAG'lerin büyük bir bölümünde saptanmış , kadın cinsiyet ve vucut kitle indeksi yüksek hastalarda anlamlı oranda fazla görülürken KAH mevcudiyeti ve sigara içiciliği ile negatif bir ilişki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The studies regarding coronary tortuosity are scarce. In a several studies, coronary tırtuosity was found to be a leading cause of ischemic symptoms and signs without underlying atheroscerotic heart disease. However, the relationship of coronary tortuosity with atherosclerosis is still unknown. Nevertheless, whether coronary tortuosity may cause ischemia is not well understood. In addition, the effect of coronary tortuosity on chronic coronary heart disease and on the course of acute coronary syndrome has not been descibed before.In this study, we aimed to assess the relationship between coronary tortuosity and atherosclerotic risk factors.For this purpose, coronary angiographic images of included patients were evaluated with respect to coronary artery disease (CAD) and coronary tortuosity. In addition, the patients? demographic features, risk factors, and laboratory parameters were analysed with regard to coronary tortuosity.In conclusion, coronary tortuosity was found in a majority of patients with suspected CAD who were undergone coronary angiography. Coronary tortuosity was found higher in female patients and in patients with increased body mass index. Nevertheless, coronary tortuosity was negatively correlated with both CAD and smoking.