Deneysel olarak diabetik nöropati oluşturulan sıçanlarda bongardia chrysogonum' un ağrı, davranış ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of bongardia chrysogonum on pain, behavior and blood parameters in rats with experimentally induced diabetic neuropathy
- Tez No: 330014
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diabetik nöropati diabettes mellitusun mikrovasküler komplikasyonudur. Diabetik nöropatide yaşam kalitesini azaltan en önemli faktör ağrıdır ve diabetik nöropati lokomotor aktiviteyi azaltmaktadır. İyi bir glisemik kontrol ile durumunun önüne geçilebileceği ya da ilerleyişinin yavaşlatılabileceği önerilmektedir. Gaziantep yöresinde bulunan Bongardia chrysogonum?un hipoglisemik etkisi rapor edilmiştir. Bu çalışmada Bogardia chryosogonum?un diabetik nöropati üzerine etkisi incelenmiştir. Çalışmada 40 adet Wistar albino erkek sıçan Kontrol, Bongardia, diabet, diabet+bongardia olmak üzere 4 gruba ayrıldı. Diabet ve Kontrol grubuna musluk suyu, bongardia ve diabet+bongardia grubuna Bongardia chrysogonum çözeltisi orogastrik tüp ile verildi. Deney süresince ağrı ve davranış testleri tekrarlandı. Deneye başlanan gün ve deneye son verilen gün sıçanlardan kan alındı. Diabet ve diabet+bongardia grubunun lokomotor aktivitesi azaldı ve termal hiperaljezi ortaya çıktı. Bongardia grubunun lokomotor aktivite ve kuyruk çekme süreleri arasında anlamlı farklılık görülmedi . Bongardia chrysogonum glikoz üzerine etkisi görülmedi. Bulunan bu sonuç litaratürde bulunan diğer çalışma sonucu ile çelişmektedir. Alana dair bazı yeni etkiler ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diabetic neuropathy is a microvasculer complication of diabetes mellitus. The most important factor that reduces life quality in chronic neuropathy is pain; and diabetic neuropathy decreases locomotor activity. It is suggested that a good glycemic control can prevent the condition or slow the progress. Hypoglycemic effect of Bongardia chrysogonum which inhabits in Gaziantep region was reported. In this study, the effect of Bongardia chrysogonum on diabetic neuropathy was investigated. 40 Wistar albino male rats were diveded 4 groups; Control, Bongardia, Diabetes, and Diabetes+Bongardia. While tap water was given to Diabetes and Control groups, Bongardia chrysogonum solution was given to Bongardia and Diabetes+Bongardia groups through orogastric tube. During the experiment, pain and behavior tests were repeated. Bloods were drawn from rats at the day that the experiment was started and at the day that the experiment was ended. Locomotor activity of Diabetes and Diabetes+Bongardia groups decreased and termal hyperaljesia occurred. There was not any significant difference between locomotor activity and tail flick latency of Bongardia group. Bongardia chrysogonum did not appear to affect glucose. This finding conflicts with the other study in the literature. Therefore, some new implications for the field are demonstrated throughout the study.