İnfertil kadınlarda chlamydıa antikorlarının araştırılması
Investigation of chlamydia antibodies in infertile women
  1. Tez No: 330015
  2. Yazar: TÜLAY ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadınlarda infertiliteye neden olan etkenler arasında, pelvik inflamatuvar hastalığa (PID) bağlı oluşan tüp tıkanıklıkları birinci sırada yer almaktadır. Pelvik inflamatuvar hastalık çeşitli mikroorganizmalar tarafından oluşturulmakla birlikte, cinsel yolla bulaşan Chlamydia trachomatis enfeksiyonu, PID ve tubal infertilitenin en sık sebebi olarak literatürde yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı, infertil kadın hastalarda C. trachomatis antikorlarının varlığını araştırmak ve klamidya enfeksiyonunun infertilite ile ilişkisini belirlemektir. Bu çalışmada, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Hastane?sine infertilite nedeniyle başvuran ve histerosalpingografileri (HSG) çekilen 184 hasta, C. trachomatis enfeksiyonu yönünden değerlendirmeye alındı. Kontrol grubu olarak, aynı hastanede rutin takipleri yapılan fertil 88 kadın seçildi. Hasta grubunda bulunan kadınlar primer (95/184) ve sekonder (89/184) infertil olmak üzere iki alt gruba ayrılarak incelendi. Hasta grubunda bulunan kadınların %70.1?inde (129/184) HSG?de herhangi bir patoloji saptanmadı. Anormal HSG bulguları olan 55 hastanın 46?sında (%83.6) tubal tıkanıklık, 9?unda (%16.4) ise uterus anomalisi tespit edildi. Chlamydia trachomatis IgG antikorlarının tespitinde ELISA yöntemi (Chlamydia trachomatis IgG, Vircell, İspanya) kullanıldı. Sonuçlar irdelendiğinde, infertilite şikayeti olan kadınların %11.9?unda (22/184), kontrol grubunda bulunan fertil kadınların ise %3.4?ünde (3/88) C. trachomatis antikorları pozitif bulundu. Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, C. trachomatis enfeksiyonunun infertil kadınlarda anlamlı ölçüde daha sık görüldüğü tespit edildi (p=0.022). Primer ve sekonder infertil hastalar karşılaştırıldığında, C. trachomatis enfeksiyonunun primer infertil kadınlarda (%17.9) sekonder infertil kadınlara (%5.6) göre daha sık bulunduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi (p=0.010). HSG sonucu normal olan infertil hastaların %10.8?inde (14/129) ve HSG sonucu anormal olanların ise %14.5?inde (8/55) C. trachomatis antikorları tespit edildi. HSG?de tüp tıkanıklığı yada uterus anomalisi bulunan infertil hastalarda C. trachomatis antikorları, HSG bulguları normal olan infertil hastalara göre daha sık görülmesine rağmen, iki hasta grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.479). Sonuç olarak, C. trachomatis enfeksiyonunun infertil kadınlarda fertil kadınlara göre anlamlı oranda daha sık tespit edilmesi, bu etkenin infertiliye katkısı olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Among the factors that cause infertility in women, tube defects caused by pelvic inflammatory disease (PID) take the first place. Although PID may be caused by a variety of microorganisms, sexually transmitted Chlamydia trachomatis infections are the most common causes of both PID and tubal infertility in the literature. The purpose of this study was to investigate the presence of C. trachomatis antibodies among infertile female patients and to determine the relationship of C. trachomatis infection with infertility. In this study, 184 patients who applied to Gaziantep University Şahinbey Hospital for infertility and underwent hysterosalpingography (HSG) were evaluated for the presence of C. trachomatis infection. As a control group, 88 fertile women applied to the same hospital for routine follow-up were elected. Women within the patient group were further divided into two subgroups as being primary infertile (95/184) and secondary infertile (89/184). No pathologic finding was detected in HSG of 70.1% (129/184) in the patient group. Out of 55 patients with abnormal HSG findings, 46 (83.6%) were detected to have tubal obstruction and 9 (16.4%) uterine anomalies. For the investigation of C. trachomatis IgG antibodies, ELISA method (Chlamydia trachomatis IgG Vircell, Spain) was used. As the results were analyzed, 11.9% (22/184) of women who suffered from infertility and 3.4% (3/88) of fertile women within the control group were positive for C. trachomatis antibodies. When patients and controls were compared, C. trachomatis infection was found significantly more frequent in infertile women than fertiles (p=0.022). Compared to patients with secondary infertility (5.6%), patients with primary infertility (17.9%) were more frequently infected with C. trachomatis, and this difference was statistically significant (p=0.010). Among women with normal HSG results 10.8% (14/129) and among those with abnormal HSG results 14.5% (8/55) had C. trachomatis antibodies. Though C. trachomatis antibodies were more frequently detected in infertile women with tube obstruction or uterine anomalies than in patients with normal findings at HSG, there was no statistically significant difference between the two groups (p=0.479). As result, the observation that C. trachomatis infections had been detected significantly more frequent in infertile women than in fertile women, suggested the contribution of this agent to infertility.