Beden eğitimi ve spor yüksekokulunda öğrenim gören çeşitli branşlardaki erkek öğrencilere uygulanan iki farklı kuvvet antrenman programının bazı fiziksel ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
Effect of two different strength training programs applied to male students in various branches who studying physical education and sport high school on physical and physiological feautures
  1. Tez No: 330013
  2. Yazar: FIRAT AKCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRSEL BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, 8 haftalık iki farklı kuvvet antrenman programının erkek üniversite öğrencilerinin bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya 18-30 yaş arasındaki sağlıklı 36 erkek üniversite öğrencisi dahil edildi. Gönüllülerden 3 grup oluşturularak, 8 hafta ve haftada 3 gün sırasıyla çabuk kuvvet ve kuvvette devamlılık antrenman programı uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir antrenman programı uygulanmadı. Gönüllülere; boy uzunluğu ve vücut ağırlığı, sırt kuvveti, bacak kuvveti, el kavrama kuvveti, esneklik, anaerobik güç testi, vücut yağ yüzdesi, 20 m ve 30 m sprint testleri ve aerobik güç testi ölçüm ve testleri uygulandı. İstatistiksel analizlerde Paired Samples T Testi, One Way ANOVA, Kruskal Wallis testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim of this study was to investigate effect of 8 weeks two different strength training programs on some physiologic and physical parameters of male university students. Physical Education and Sport High School male students (n:36) who were between 18 and 30 years old participated in this study as voluntary. Volunteers were seperated three groups as ÇKG (Explosive Strength Group) (n:12), KDG (Strength Endurance Group) (n:12), KG (Control Group) (n:12). ÇKG and KDG were applied strength training 8 weeks and 3 days per week. KG wasn?t applied training during 8 weeks. Height, weight, back strength, leg strength, hand grip strength, flexibility, vertical jump, body fat percentage, 20m sprint, 30 m sprint and 20m shuttle run tests were appilied on volunteers. Obtained data were analyzed by SPSS 16.0 program. Paired Samples T-Test, One Way ANOVA and Kruskal Wallis Test was used.