Meme kanserlerinde wt1 ve survivin gen ürün seviyelerinin antiapoptotik aktivite ile ilişkisi
Wt1 and survivin gene expression product levels and their relationship with the antiapoptotic activities in breast cancer
  1. Tez No: 330018
  2. Yazar: SAMAN ABDULRAHMAN ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş.Meme kanseri kadınlarda en çok görülen kanser olmasının yanında bir çok ülkede kadınlardaki kanser ölümlerinin de başlıca nedenidir. Meme kanserlerinin büyük coğunluğu sporadik olmakla birlikte yaklaşık %20?si kalıtsal nedenlidir.Etkilenen kadınlarda mortaliteyi ve kötü yaşam kalitesini artıran proliferasyonun arkasında neden olan apoptozun eksik olduğunu anlamak için meme kanseri invazyonu ve metastazının moleküler temelini tasvir etmek gerekti.Bu nedenle, bu çalışma Survivin ekspresyon seviyesi ve apoptoz inhibitörü olan WT1 proteinlerini araştırmak için devam eden bir projenin parçası olarak tasarlanmıştır.Materyel ve Yöntemler.54 tümör örneği ve arşivlenmiş parafin örneklerinden normal komşu dokulardaki sağlıklı dokuların,pataloglar tarafından kesildi, sabitlendi ve boyandı, survivin ve WT1 antikorlar ile değerlendirildi.Parametreler yaş, histopatolojik tip, Menopozal durum ve evrelemeyi kapsadı. Sonuçlar. Hastaların çoğunluğunda, yaş ve menapoz öncesi ve sonrası durumlarına bakmaksızın invaziv duktal karsinom vardı.Hem Survivin hem de WT1 proteini oldukça değişken ekspresyon seviyeleri ile tespit edildi, bu da meme kanseri invazivliği ile korelasyonunu oluşturmayı zorlaştırdı.Sonuç. Dokular geniş olarak survivin ve WT1 proteinlerinin varlığını gösterdi.Survivin ekspresyonu büyük ölçüde çekirdeksel (nükleer) iken WT1 ekspresyonları sitoplazmik olduğu tespit edildi ve her ikisi için de incelenen örneklerde meme kanseri invazivliğine karışmadıklarını göstermektedir . Bu sonucu desteklemek için immünohistokimyasal boyama sonuçları batı blot analizi ile birlikte değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction. Breast cancer affects mainly women and the leading cause of women mortality in many countries. The breast cancer is many ways sporadic and the hereditary types breast cancer constitutes about 20% in many populations. The molecular basis of breast cancer invasion and metastasis needed to be delineated for understanding why the apoptosis lacking behind the proliferation that increase the mortality and poor quality of life in affected women. Therefore this study was designed as a part of ongoing project to investigate the expression level of survivin and WT1 proteins that are the inhibitor of the apoptosis. Material and methods. 54 specimens from the tumors and otherwise normal tissue of the neighboring healthy tissues from the archived paraffin embedded samples were cut, fixed and immunostained with the survivin and WT1 antibodies and evaluated by the pathologists. Parameters included ages, histopathologic type, menopausal status and staging. Results. Majority of the patients had invasive ductal carcinoma regardless of age and pre and postmenopausal state. Both survivin and WT1 proteins were detected with quite variable expressional levels which made difficult to correlate with the invasiveness of breast cancer. Conclusion. Tissues at large showed the presence of survivin and WT1 proteins. Survivin expressions were largely nuclear while WT1 expressions were cytoplasmic which suggest that they both are not involved in invasiveness of breast cancer in the samples that were studied. In order to support this conclusion immunohistochemical staining results should be evaluated together with the western blot analysis.