MS hastalarında sırt genleri ve sırt genleri ile ilişkili genler ve gen ürünlerinin moleküler analizi
Molecular analysis of sirt genes and sirt related genes in multiple sclerosis
- Tez No: 330017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHRİ İĞCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Multiple skleroz (MS), genetik olarak duyarlı kişilerde çevresel etkenlerin tetiklediği otoimmun mekanizmalar yoluyla gelişen, yaşam boyunca devam eden, merkezi sinir sisteminin (MSS) birden fazla yerinde (multiple) tutulum görülebilen ve ölü doku oluşmasına yol açarak beyin ve/veya omurilik içinde sertleşmiş, katılaşmış dokuya sebep olan demiyelinizasyon ve akson hasarı ile karekterize olan, kronik bir hastalıktır. Multiple skleroz hastalığı üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen MS?in nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda insan metabolizması, yaşlanma ve kanser gibi birçok metabolik olayla ilişkisi nedeniyle dikkat çeken ve 2010 yılında MS gibi nörodejeneratif bir hastalık olan Alzheimer?ı önlediği kanıtlanan SIRT (Sirtuin) gen ailesi ve ilişkili olduğu genlerden oluşan 65 genin ifade düzeyleri incelenmiştir. Çalışmamızda MS tanısı konmuş 95 hasta ile nörodejeneratif herhangibir hastalığı olmayan sağlıklı 95 kişinin gen ifade farklılıkları Fluidigm Dinamik Array ile ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar istatistiki yöntemler ile değerlendirilerek sağlıklı ve hasta grubu arasında 11 adet genin ifade düzeylerinde anlamlı değişimler tespit edilmiştir. Elde edilen veriler literatürdeki önemli bir boşluğu doldururken 140 yıl önce tanısı konmasına rağmen henüz tedavi yöntemi geliştirilemeyen MS hastalığının biyolojisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayacaktır. SIRT ailesi ve dahil olduğu yolaklardaki etkileşimleri MS hastalığının tanı ve tedavisi için umut verici olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis (MS) is a chronic disease that is evolved via autoimmune mechanism triggered by environmental factors in genetically sensitive individuals. It continues throughout the human life and could be observed as stiffness in multiple places of central nervous system (CNS), which is characterized with the axon damage and demyelination; that is, inducing the solidified, and sclerosis tissue in brain and/or spinal cord by causing the emergence of infarct. There are many studies on multiple sclerosis, however; the reason of MS has not been certainly known yet. In this study, the expressions of SIRT (sirtuin) gene family prominent because of its relation with the several metabolic events like human metabolism, ageing and cancer and proved to prevent the Alzheimer disease -a neurodegenerative disease like MS-in 2010 and the related 65 genes were examined. In our study, the gene expression differences between 95 MS diagnosed patients and 95 healthy individuals without any neurodegenerative disease was revealed via Fluidigm Dynamic Array. Evaluating the results by statistical calculations, significant changes in the expression levels of 11 genes were observed between the healthy and the patient group. Although its diagnosis was made 140 years ago, the data revealed by this study, while filling a gap in the literature, will contribute to understand the biological structure of MS disease, any treatment method of which has still not been found. SIRT family and several interactions in which it is involved are thought to give hope for the diagnosis and the treatment of MS disease.