Ankilozan spondilitli hastalarda asemptomatik bağırsak inflamasyonunun fekal kalprotektin ile araştırılması
Investigation of asymptomatic intestinal inflammation in ankylosing spondylitis patients by assessing the levels of fecal calprotectin
- Tez No: 330031
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BÜTÜN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Günümüzde AS?te bağırsak inflamasyonunun varlığını gösteren bir çok çalışma vardır ancak etyopatogenetik ve klinik önemi bilinmemektedir. AS?te bağırsak inflamasyonun normal popülasyona göre daha sık görüldüğü konusunda bir çok araştırmacı hemfikirdir ancak olguların önemli bir kısmında bu inflamasyon asemptomatik seyrettiği için görülme oranı konusunda bir konsensus yoktur. Araştırmaların büyük bir kısmında bağırsak tutulumunun varlığı hastanın anamnezine veya kolonoskopik bulgulara dayandırılmaktadır. Bağırsak inflamasyonu ve AS ilişkisi araştırılmaya değer bir konu olup etyopatogeneze ışık tutabilir ancak öncelikle bu ilişkinin varlığının daha basit ve daha güvenilir yöntemlerle gösterilmesine ihtiyaç vardır. FK ölçümü yakın zamanda kullanılmaya başlanmış olup bağırsak inflamasyonun gösterilmesinde non-invaziv bir yöntem olarak dikkati çekmekte ve ümit vaadetmektedir.RA inflamatuar bir romatizmal hastalık olmasına karşın bağırsak inflamasyonu beklenen bir bulgu değildir; non-inflamatuar romatizmal hastalıklar için de benzer bir durum söz konusudur.Diğer taraftan, NSAİİ?lar tüm romatizmal hastalıklarda sıklıkla kullanılmaktadır. Bu ilaçların da bağırsak inflamasyonuna yol açabildiği bilinmektedir.Bu çalışmada FK bağırsak inflamasyonunun gösterilmesinde bir belirteç olarak kabul edilmiş ve AS?li hastalarda asemptomatik bağırsak inflamasyonunun tespiti için kullanılmıştır. Bağırsak tutulumu beklenmeyen RA?li ve non-inflamatuar romtizmalı hasta gruplarında da FK bakılarak hem bu proteinin bağırsak inflamasyonunu göstermedeki değeri hem de AS?li hastalarda elde edilen sonuçların diğer hasta grupları ile farkları mukayese edilmiştir. Diğer taraftan, FK düzeyleri ile AS?te bağırsak inflamasyonunun hastalık şiddeti üzerine etkisi incelenmiş, kullanılan tedavi - NSAİİ alımı ile bağırsak inflamasyonu ilişkisi irdelenerekbulgular literatür eşliğinde tartışılmıştır. 37Bilinen inflamatuar bir bağırsak hastalığı ve/veya intestinal şikayeti olmayan 97 ankilozan spondilit, 48 romatoid artrit, 49 non- inflamatuar romatizmal hasta bu çalışma kapsamına alındı.AS grubunda pozitif FK görülme oranı RA grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0,016). AS?li hastalarda hastalık süresi ile FK arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönlü zayıf bir ilişki bulundu. Hastalık aktivitesi (BASDAI) ile FK arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görülmedi. FK ile ESH ve CRP arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. AS grubunda NSAİİ kullanan olgularda FK ölçümü NSAİİ kullanmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı. Üveit ve periferik artrit ile FK arasında bir ilişki tespit edilmemiştir.Anahtar kelimeler : Ankilozan spondilit, fekal kalprotektin, bağırsak inflamasyonu
Özet (Çeviri)
At the present time there are multiple evidences of coexisting subclinical intestinal inflammation in Ankylosing Spondylitis (AS) but its etiopathogenic and clinical significance is still unknown. Many researchers agree that there is a high prevelance of subclinical intestinal inflammation in AS. The frequency of subclinical inflammation is not definite because most of the patients are asymptomatic. Most of the researchers established intestinal inflammation with patients history or colonoscopic studies. The relationship between AS and intestinal inflammation is an interesting topic and can help to better understanding of the etiopathogenesis. Firstly we need a simple and reliable method to show that relationship.Fecal calprotectin (FC) is a recent and non-invasive test to identify intestinal inflammation. FC is a promising marker.Rheumatoid arthritis (RA) is an inflammatory rheumatic disease but intestinal inflammation is not connected with RA or non-inflammatory rheumatic diseases.On the other hand non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAID) use is known to cause intestinal inflammation.NSAID use is common in rheumatic diseases.In our study FC was accepted as a marker of intestinal inflammation. FC assay was used to determine asymptomatic intestinal inflammation in AS patients.Intestinal inflammation is not connected with RA or non-inflammatory rheumatic diseases. FC levels in both groups was assessed to identify the value of FC for intestinal inflammation. We compared FC levels with AS patients results.Also we asses the correlation between activation of the disease and the severity of intestinal inflammation. We asses the relationship of intestinal inflammation with rheumatic treatment and NSAID usage and compare our results with the literature.Our research included 97 AS patient fulfilling the modified New York Criteria, 48 RA patients fulfilling the American College of Rheumatology Criteria and 49 patients with non-inflammatory rheumatic diseases.AS group patients showed significantly higher positive FC test compared with RA group patients (p=0,016). AS group patients levels of FC were negatively associated with disease duration. Levels of FC were not associated with BASDAI, ESR, CRP, uveitis and peripheral arthritis. AS group patients on NSAID showed significantly higher FC compared with nonusers