Cinsel istismar mağduru ergenlerin repertuar grid tekniği ile değerlendirilmesi
Adolescent victims of sexual abuse evaluation with repertory grid technique
  1. Tez No: 330030
  2. Yazar: AYLA UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ÇIĞIL FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada cinsel istismara (Cİ) maruz kalmış ergenlerin kendisini ve çevresini (anne, baba, kardeş ve sosyal çevrelerindeki önemli diğer bireyleri) algılayışlarının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır.Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Anabilim Dalı Polikliniğine cinsel istismara uğradığı için ruhsal değerlendirmesi amacıyla yapılan 14-16 yaşları arasında 30 kız ergen çalışmaya dahil edilmiştir. Kontrol grubunu cinsel istismar öyküsü ve daha önce herhangi bir nedenle çocuk psikiyatrisi polikliniğine başvurusu olmayan yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve sosyoekonomik statü saçısından hasta grubu ile eşleştirilmiş 25 sağlıklı ergen oluşturmuştur.Ergenlerin kendisini, ailesini ve çevresini algılayışlarını ve yapılanma sistemlerini değerlendirmek için Repertuar Grid Tekniği kullanılmıştır. Mevcut psikopatolojileri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu (K-SADS-PL) ile değerlendirilmiştir. Benlik saygısı ölçümü için Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ) kullanılmıştır.RGT değerlendirmesinde cinsel istismar mağduru ergenlerin cinsel istismar öyküsü olmayan yaşıtlarına göre anne, kardeş ve yakın kız arkadaşlarını kendilerinden farklı algıladıkları, olumsuz nitelikler yükledikleri arkadaşlarına kendilerini daha özdeş hissettikleri bulundu. Ayrıca cinsel istismar yaşantısının benlik saygısını olumsuz etkilediği görülmüştür. Gridde benlik saygısında olduğunu gösteren ben-ideal ben uzaklığının cinsel istismar mağdurlarında daha fazla olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda cinsel istismar mağdurlarının dünyaya ve kendilerine ilişkin yorumları ve bakış açısının dağınık ve tutarsız olduğunu gösteren aşırı bilişsel karmaşıklığa sahip oldukları görülmüştür.Cİ'ye uğrayan ergenlerin %86,7'sinin en az bir psikiyatrik psikiyatrik bozukluğunun olduğu saptandı. TSSB, konversiyon bozukluğu ve depresyon en sık konulan tanılardı.Özetle cinsel istismar mağdur ergenlerin istismar öyküsü olmayan ergenlere göre daha yüksek psikopatolojiye, daha düşük benlik saygısına sahip oldukları, ve kendilerini önemli buldukları insanlardan daha farklı (ve olumsuz) olarak değerlendirdikleri gözlenmiştir.Bu sonuçlar, cinsel istismar ergenler için önemli bir yaşam stresörü olduğuna ve istismara maruz kalmış ergenlerin psikiyatrik sorunlar açısından takip edilmeleri gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate how sexual abuse affects self perceptions and perceptions of significant other people (involving mother, father, siblings and others in their social environment.) in the adolescents who have experienced sexual abuse.30 girl adolescents between the ages of 14-16 years who admitted due to sexual abuse to Child and Adolescents Pschiatry Department of Akdeniz University Hospital were recruited as the study group. Age, sex, educational and socioeconomic status matched 25 girl adolescents without prior admission to any child pschiatry unit and sexual abuse history enrolled to the study as control group.Repertory Grid Technique (RGT) was used to assess self and other perceptions and cognitive conflicts. All children were interviewed using K-SADS-PL (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children) for whole present psychopatology and for assessing self esteem Rosenberg Self Esteem Scale was used.In the RGT found that girl sexual abuse victims perceived themselves as more different from mother, sibling and intimate girl-friend and themselves as more similar to friends who ascribed negative properties, than non-abused group. It also has been seen to be affected adversly self-esteem by sexual abuse. Sexually abused girls had signicantly higher self/ideal self distances than non-abused group. This suggests a lower self-esteem for the victims sexual abuse, which corresponds with their signicantly lower mean score on the Self-esteem Scale.Examination revealed that 26 (86,7%) of sexual abuse cases were have at least one psychiatric disorder. Posttraumatic stress disorder, conversion disorder and depression were diagnosed mostly.In summary, sexual abuse victims have the excessive cognitive complexity, that causes inconsistent and scattered their interpretations and point of view about themselves and world. Also results showed signicant differences between sexual abuse victim girls and non-abused girls, with sexual abuse victims having higher levels of psychopathology, lower self-esteem (higher self/ideal self discrepancy) and perceived themselves as different (and negative) from significant others.These findings suggest that sexual abuse is a significant life stressor for sexually abused adolescents and it may prove that it is beneficial to follow up psychiatric symptoms of adolescents who experienced sexual abuse.