İnsüline bağımlı olmayan diabetes mellituslu hastalarda lipoprotein (a) seviyeleri ve metabolik kontrolle ilişkisi
  1. Tez No: 33006
  2. Yazar: ŞİNASİ EROL BOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Gülnane Askeri Tıp Akademisi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları kliniğine müracaat eden 40 insüline bağımlı olmayan diabetes melltuslu (NIDDM ) ve 20 normoglisemik sağlıklı kişi kontrol grubu (ort ± s.s; 48,4 ± 10, 1 yıl ) olarak çalışmaya alındı. 3 ay boyunca sıkı glisemik kontrole alınan 10'u erkek 10'u kadın 20 NIDDM'Iu (ortalama yaş ± standart sapma ; 52,9 ± 8,4 yıl) olgu ve sıkı glisemik kontrol sağlanamıyan 6'sı erkek 14'ü kadın 20 NIDDM'Iu (ort ± s.s; 53,6 ± 7,9 yıl ) olgu da ve kontrol grubunda serum lipoprotein( a ) seviyelerini ölçtük. Diabetes mellituslu grapların hepsi normoalbuminürik ( < 20ug/dl ) ve normotansifti. Serum lipoprotein (a) ( Lp(a) ) seviyeleri enzanmnmünoassay metodu ile ( IMUBIND Lp( a )-American Diagnostica lnc.-Greenwich) ölçüldü. Kontrol grubu serum Lp(a) seviyeleri ( 25,1 ± 10,9 mg/dl ) ile NIDDM'Iu I.grup olgulann serum Lp(a) seviyeleri (16,3 ± 21,0 mg/dl) ve NIDDM'Iu ü.grup olguların serum Lp(a) seviyeleri (17,8 ± 16,1 mg/dl) arasında anlamlı bir fark yoktu( sırasıyla, p>0.05, p>0.05). Sıkı glisemik kontrol öncesinde ki serum Lp(a) seviyeleri (16,3±20,8 mg/dl) ve sonrasındaki serum Lp(a) seviyeleri ( 17,8±16,1 mg/dl) arasında da anlamlı bir fark yoktu ( p< 0.05 ). Yine diabetik retinopatilî grupdaki serum Lp(a) seviyeleri ( 20,8±22,4 mg/dl) ve diabetik retinopatisiz grubun serum Lp(a) seviyeleri ( 13,3±13,3 mg/dl) birbirinden ferksızdı (p>0.05). Sonuç olarak, serum Lp(a) seviyelerinin atherosklerozis için bağımsız risk faktörü olduğunu ve NIDDM'Iu kişilerde serum Lp(a) seviyelerinin sıkı glisemik kontrolle değişmediğini düşünüyoruz. - 28
Özet (Çeviri)
LIPOPROTEIN ( a ) LEVELS IN PATIENTS WITH NON-INSULIN -DEPENDENT DIABETES MELLITUS : RELATIONSHIP TO METABOLIC CONTROL 40 patients with non4nsulin dependent diabetes mellitus ( NIDDM > that had been refered to Endocrinology and Metabolism Clinics at Giilhane Military Academy and 20 normoglycemic healthy subjects ( 10 male and 10 female, mean ± s.d., 48,4 ± 10,1 years) as a control group were included in this study. We measured serum lipoprotein ( a ) ( Lp ( a) ) levels in control subjects and before and after 3 months in 20 NIDDM patients (10 male and 10 female, mean ± s.d.; 52,9 ± 8,4 years ) who were got in tight glycemic control through out 3 months ( group-I) and 20 NIDDM patients ( 6 male and 14 female, mean ± s.d.; 53,6 ± 7,9 years > who weren't got in tight gryemic control through out 3 months( group-II). All of the NIDDM patients were normoalbuminuric (0.05, p> 0.05,respectively). There were no significant differences between serum Lp(a) concentrations before and after tight glycemic control in group-I NIDDM patients ( 16,3 ± 20,8 mg/dl and 17,8 ± 16,1 mg/dl; p> 0.05). Although, we didn't find significant differences between serum Lp(a) concentrations in patients with diabetic retinopathy ( 20,8± 22,4 mg/dl) and without diabetic retinopathy ( 13,3 ± 13,3 mg/dl X P< 0.05 ). In conclusion, we suggested that serum Lp(a) levels were independent risk factor for atherosclerosis and serum Lp(a) levels were not effected by tight glycemic control in NIDDM patients. - 29 -