İnsüline bağımlı olmayan diabetes mellituslu hastalarda kan glikozillenmiş hemoglobin ve lipid-lipoprotein düzeyleri ile diabetik komplikasyonların ilişkisi
  1. Tez No: 37747
  2. Yazar: SEMA KARUL
  3. Danışmanlar: DR. HİKMET YURTSEVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
- 100 - ÖZET Bu çalışmada, Şişli Etfal Hastanesi Dahiliye klinikle rinde yatan, 40 insüline bağımlı olmayan Diabetes Mellitus'lu hastada, HbA, düzeyleri metabolik kontrolün durumunun gös tergesi olarak kullanılarak, diabetin metabolik kontrolünün derecesi ile serum lipid ve lipoprotein seviyeleri arasında ki ilişki ve diabetin metabolik kontrolü, diabetin süresi ve diğer bazı faktörlerin (hipertansiyon, yaş, cins, obesite, plasma lipid, lipoprotein seviyeleri) diabetin mikro ve mak- rovasküler komplikasyonlarmın gelişme sıklığı üzerindeki ro lü incelendi. Çalışmamıza alınan 40 insüline bağımlı olmayan erişkin tipi diabet olgusunda serum trigliserid düzeyleri normalin üstünde, HDL-kolesterol düzeyleri ise normalden dü şük tesbit edildi. Metabolik kontrolü iyi olan (HbA, normal olan) grupta istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte kolesterol, LDL-kolesterol düzeyleri daha yüksek, HDL-koles terol daha düşük, diabete spesifik olmayan miyokard infarktü- sü dışındaki koroner kalp hastalığı, hipertansiyon ve diabete spesifik geç dönem nefropati yaygınlığı daha fazla, metabo lik kontrolü zayıf (HbA, normalden yüksek) olan grupta ise yine istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte trigli serid, VLDL-kolesterol seviyeleri daha yüksek, HDL-kolesterol düşük, diabetin nefropati dışındaki retinopati, periferik nö- ropati gibi mikrovasküler komplikasyonları ve katarakt daha- 101 - yaygın, makrovasküler komplikasyonlarından ise miyokard in- farktüsü daha yaygın bulundu. Ayrıca diabetin süresi arttıkça, diabetin mikrovaskü- ler komplikasyonlarının (retinopati, nef ropati, periferik nö- ropati) yaygınlığının arttığı, koroner kalp hastalığı yaygın lığının diabetin süresi 5 yılın üzerinde olan vakalarda be lirgin artış göstermekle birlikte, süre ile tam bir korelas yon göstermediği gözlendi. Bu çalışmanın sonucu olarak; diabetin mikr ovasküler komplikasyonlarının gelişmesinde en önemli rolleri, diabetin süresi ve zayıf metabolik kontrolün oynadığı, makrovasküler komplikasyonlardan miyokard inf arktüsünün gelişmesinde ise diabetin süresi ile bağıntılı olmaksızın metabolik kontrolün zayıf oluşu ve buna bağlı lipid ve lipoprotein değişiklikle rinin, miyokard infarktüsü dışındaki koroner kalp hastalık larının gelişmesinde diabetin süresi ve metabolik kontrolün durumu dışındaki hipertansiyon, obesite, oral antidiabetik kullanımı gibi faktörlerin rolü olabileceği gözlendi. Bu göz lemler, insüline bağımlı olmayan diyabetlilerde yılda en az 4 kez yaptırılacak HbA, ölçümleri ile uygulanacak sıkı meta bolik kontrolün, diabetin kronik komplikasyonlarının gelişme ve ilerlemesini önlemekle yararlı olabileceğini göstermekte dir. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM D0KÎÎM5TASYÜ IBtiı
Özet (Çeviri)
- 102 - SUMMARY This study has been carried out on 40 non-insulin dependent patients resident in Şişli Etfal Hospital's and Internal Medicine clinic. HbA levels is used as an indica- ıc tion of metabolic control of the patients. The relationship between the HbA, plasma lipid and lipoprotein is studied. By the diabetes metabolic control, the frequency of diabetic micro and macro vascular complications developing under the influence of diabetes duration and other factors (such as hypertension, age, sex, obesite, plasma lipid and lipoprotein levels) are examinated. In the group with good metabolic control (with normal HbA levels) higher mean cholesterol, LDL cholesterol levels ıc b and lower HDL cholesterol levels have been found as compared with the group with poor metabolic control (HbA levels higher than normal). Additionally, in this group an increase in the occurance of coronary heart disease excluding myocardial infarction, hypertension, and diabetic spesific late phase nephropati has been proven. The levels mean trigliserid, VLDL cholesterol in the group with poor metabolic control (HbA levels higher than normal) was higher than in the group with good metabolic control. Additionally in the group with poor metabolic control microvascular complications, excluding nephropathy, such as retinopathy, periferic neuropathy and cataract and among the macrovascular complications myocardial infarction has been found more common.103 - As the duration of diabetes increased an increase in the diabetic microvascular complications (retinopathy, nephro pathy, periferic neuropathy) has been observed. Although a marked increase in the number of coronary heart disease among the patients with diabetes duration exceeding 5 years has been observed no correlation with the duration is established. As a result of this study; the most important factors in the development of diabetes microvascular complications are poor metabolic control and duration of diabetes. In the development of myocardial infarction among the macrovascular complications not related to the duration poor metabolic control, lipid and lipoprotein variations are being effective. Among the diabetics development of coronary heart diseases excluding the myocardial infarction the factors such as dura tion of diabetes, hypertension, obesite, oral antidiabetic drugs usage might play an important role. These observations indicates that serious metabolic control of insulin independent diabetic patients as HbA * ? ıc tests at least 4 times a year is useful prevent the develop ment and progress of diabetes chronic complications.