Tip 2 diabetes mellitus hastalarında afamin seviyelerinin araştırılması
Investigation of afamin levels in patient with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 818084
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TURAN AKDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Diabetes Mellitus (DM) yüksek morbidite ve mortalite hızı, yüksek tedavi harcamaları ve iş gücü kaybı nedeni ile hem hastaya hem de topluma büyük yük getirmesinden dolayı diyabet önemli bir sağlık sorunudur. Diyabetik retinopati oftalmolojinin tüm alt dallarını ve çeşitli yaş gruplarındaki insüline bağımlı ya da bağımsız tüm hastaları ilgilendirmektedir Çeşitli biyokimyasal mekanizmalar glukoz metabolizmasını değiştirerek diyabetik retinopatinin gelişmesi ve ilerlemesine sebep olmaktadır. Çalışmamızda afamin ve bazı biyokimyasal parametre düzeylerinin diyabetik hastalarda retinopati varlığı ile arasındaki ilişkiler araştırıldı. Çalışmada serum afamin düzeyi, sandviç immunoassay (enzim bağlı immünosorbent ölçüm/ELISA) yöntemi ile ölçüldü. Serum glukoz, yüksek dansiteli lipoprotein (high-density lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (low-density lipoprotein (LDL) ve total kolesterol, trigliserit ve fruktozamin seviyeleri; spektrofotometrik yöntemle enzimatik olarak belirlendi. HbA1C ise tam otomatik yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile belirlendi. Glukoz, fruktozamin ve HbA1C düzeyleri DM grubunda kontrol grubuna göre anlamlı yüksekti.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus (DM) is an important health problem due to its high morbidity and mortality rate, high treatment expenditures, and a important burden to both the patient and the society due to loss of workforce. Diabetic retinopathy included all sub-branches of ophthalmology and all insulin-dependent or independent patients in various age groups. Various biochemical mechanisms may cause the development and progression of diabetic retinopathy by changing glucose metabolism. In our study, the relationship between afamin and some biochemical parameter levels and the presence of retinopathy in diabetic patients was investigated. In the study, serum afamin level was measured by sandwich immunoassay (enzyme-linked immunosorbent assay/ELISA) method. Serum glucose, high-density lipoprotein (HDL), low-density lipoprotein (LDL) and total cholesterol, triglyceride and fructosamine levels were determined by spectrophotometric method with enzymatic method. HbA1C was determined by fully automatic high performance liquid chromatography (HPLC). Glucose, fructosamine and HbA1C levels were significantly higher in the DM group than in the control group.