Polikistik over sendromlu hastalarda XRCC1, APE1 ve XPD DNA onarım genlerindeki genetik polimorfizmin araştırılması
To investigate the DNA repair gene XRCC1, APE1 AND XPD polymorphism in patients with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 330073
  2. Yazar: ULVİYE KINA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Genetics, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Polikistik over sendromu (PKOS); reprodüktif dönemdeki kadınların yaklaşık %5-10'unu etkileyen, kronik anovulasyon ve hiperandrojenizm ile karakterli kompleks, kronik seyirli, metabolik bir hastalıktır. Oksidatif stres ile PKOS ilişkisini araştıran çalışmalara göre oksidatif stresin PKOS patofizyolojisinde potansiyel faktör olduğu ileri sürülmüştür. Oksidatif stres, serbest radikal oluşumu ile antioksidan savunma mekanizması arasındaki ciddi dengesizligi göstermekte olup, sonuçta doku hasarına yol açmaktadır. DNA hasarının yoğunluğuna bağlı olarak hücre siklusunun durdurulması, gen ekspresyonunun değişmesi, DNA tamirinin uyarılması ve programlanmış hücre ölümünün artması başta olmak üzere birçok hücresel yanıt tetiklenir. DNA tamir geni polimorfizmleri DNA tamir enzimlerinin fonksiyonlarını değiştirebilmektedir. Biz çalışmamızda DNA onarım genlerinden XRCC1 Arg399Gln, XPD Lys751Gln, APE1 Asp148Glu polimorfizmi ile Polikistik Over Sendromu arasındaki ilişkiyi araştırdık. PKOS hastası 105 ve kontrol grubundaki 90 sağlıklı kadından alınan kan örneklerinden DNA izole edildi. Genotipler RT-PCR yöntemi ile tanımlandı. Çalışmamızda, APE1, XRCC1 ve XPD genlerinde genotip ve allelleri yönünden kontrol grubu ve hasta grubu arasında anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a complex metabolic disease with a chronic course that characterized with chronical anovulation and hiperandrogenism and affects 5-10% of the women in reproductive period. Oxidative stress was suggested as a potential factor in the pathophysiology of PCOS according to the studies investigating the relationship between PCOS and oxidative stres. Oxidative stress indicates the imbalance between antioxidant defence and ROS production and causes tissue damage in the end. Depending on severity of DNA damage, many cellular response are triggered such as stopping cellcycle, transition of gene expression, stimulation of DNA repair and increased programmed cell death (apoptosis). Polymorphisms of DNA repair genes might change the function of DNA repair enzymes. In our study we investigated the relationship between DNA repair genes (XRCC1 Arg399Gln, XPD Lys751Gln, APE1 Asp148Glu) polymorphism and polycystic ovary syndrome. DNA was isolated from the blood sample of 105 woman with PCOS and 90 healthy controls. Genotypes was defined with RT-PCR assay. In our study there were no significant difference between study and control groups for APE1, XRCC1 and XPD genes and alleles.