Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında mitokondriyal nikotinamid adenin dinükleotid dehidrogenaz 5 (nd5) geni mt12361a/g polimorfizminin klinik önemi
Clinical signifiance of mt12361a/g polymorphism in mitochondrial nicotinamide adenin dinükleotide dehidrogenase 5 (nd5) gene in nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 330082
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Alkol kullanmayan fakat alkolik yağlı karaciğer hastalığıyla aynı histopatolojik özellikleri gösteren NAFLD; basit yağlanmadan steatohepatite kadar uzanan geniş kapsamlı hastalık sürecini içermektedir. NAFLD ile birlikte nekroinflamasyonun ve hepatosit balonlaşmasının meydana geldiği durumlar NASH olarak isimlendirilmektedir. NASH patogenezi iki farklı aşamadan oluşan `çift vuruş` hipoteziyle aydınlatılmaya çalışılmıştır. NASH patogenezinde rol aldığı düşünülen ve bu hastalık için gen ekspresyonu ve dizi değişikliklerinin bir belirteç olup olmayacağına yönelik literatürde birçok çalışma mevcuttur. Bu çalışmada; 160 NAFLDlı ve 189 kontrol birey kullanıldı. Genotip analizi yapılmak üzere çalışmaya katılacak olan insanlardan periferik kanlar alındı. Genomik DNA ekstraksiyonu yapılarak polimorfik DNA?ya özgü probla Real-Time PZR gerçekleştirildi. Mitokondri genomunda yer alan ND5 genindeki mt12361A/G polimorfizminin NASH?teki inflamasyon ve fibrogenesize olan yatkınlığını değerlendirildi. Çin populasyonunda mt12361G taşıyıcılarının orta ve ileri derece NAFLD için risk oluşturduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Fakat yapmış olduğumuz istatiksel değerlendirmelerin sonucunda; mt12361A/G polimorfizminin Türk populasyonu için polimorfizm değil ancak bir mutasyon olabileceği düşünülmektedir. Bu durum ND5 geni mt12361A/G; Türk populasyonunda NAFLD?ın değerlendirilmesi açısından uygun bir belirteç olmayacağını göstermektedir. Anahtar Kelimeler : mt12361G, mitokondriyal DNA, NASH, ND5 geni, tek nükleotid polimorfizmi
Özet (Çeviri)
NAFLD shows the same histopathological features as alcoholic fatty liver disease without alcohol use, there is a wide range of disease processes ranges from simple accumulation of fat to steatohepatitis. When NAFLD is occurred with hepatocellular ballooning and necroinflammation is called NASH. NASH patogenesis is tried to be explained by the ?two hit? hypothesis. There are a number of studies in the literature on whether the changes which are thought to have active roles in NASH pathogenesis and gene expression are a marker. In this study 160 patients with NAFLD and 189 people as control were used. In order to make genotype analysis peripheric blood samples were taken from people who would take part in the study. Real-Time PCR with specific probewas performed using polymorphic DNA isolated from genomic DNA. mt12361A / G polymorphism at ND5 gene in the mitochondrial genome is evaluated for whether it has a tendency of inflammation and fibrogenesis. Carriers of mt12361G in Chinese population are at risk for the moderate and severe NAFLD. As a result of our statistical analysis, mt12361A/G polymorphism is thought to be a mutation in the Turkish population, not a polymorphism. To conclude, the mt12361A/G in the ND5 gene is not an appropriate marker for the NAFLD in Turkish population. Key Words : mt12361G, mitochondrial DNA, NASH, ND5 gene, single nükleotid polymorphism