Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde Türkiye'de cari açıkların sürdürülebilirliği
Turkey's current account deficits sustainability in the course of membership to the European Union
- Tez No: 330102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ YAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Cari işlemler açığı hem gelişmekte olan ülkeler hem de gelişmiş ülkeler için önemli problemlerinden birisidir. Uygulanan dışa açılma politikaları, söz konusu ülkelerde cari işlemler açığı sorununun, büyüme ve kalkınma sürecini olumsuz yönde etkilenmesine neden olmuştur. Cari açıklar için belirleyici olan, bu açıkların ülke ekonomileri için hangi noktalardan sonra tehlike arz ettiği yani nasıl finanse edildiğidir ki bu cari işlemler açığının sürdürülebilirlik kavramını ortaya çıkarmıştır. Cari işlemler açığı dönemler boyunca devam ediyorsa sürdürülebilir olup olmadığının öngörülmesi gerekmektedir. Bu çalışmada da Türkiye'de 1998-2011 döneminde cari açıkların sürdürülebilirliğinin analizi ihracat (mal ve hizmet ihracı) ve ithalat (mal ve hizmet ithali+net faiz ödemeleri+net tek taraflı transferler+sermaye hesabı) serileri ile test edilmiştir. İncelenen dönemde cari açıkların sürdürülebilir olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Current account deficit is one of the main problems for developed and also developing countries. The open economy policies applied caused for the problem of current account deficit in relevant countries to effect the growth and development negatively. The thing of decisive to the current account deficits is that after which point it is danger to the economies of these countries that explain the sustainability of current account deficit. If the current account deficit goes on during years then should be foreseen current account deficit is harmfull or not and this deficit is how much sustainable. In thıs study we test fort he current deficit sustainability for export (goods and services export) and import (goods and services import + net credit-debit interest payments + net current transfers + financial account) series, for Turkish data covering the period 1998-2011. We conclude that current deficit can be sustained.