Submaksimal egzersizde bazı kan parametrelerinin ve eser elementlerinin oksidan stres ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 33011
  2. Yazar: AYŞE KAZANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Bu çalışmada, yaşları 20.8+8.36 olan 13 sağlıklı sedanter öğrenci [Vücut ağırlığı(Kg): x= 68.83 ± 7.74, Boy(cm): x= 177.16 ±13.92, V02 Max(ml/kg/dk): x= 37 ± 6.94] ile yaşları 22.8+A79 olan 13 erkek hentbol oynayan antrenmanlı bireye [Vücut ağırhğı(Kg): x= 74.7 ± 6.81, Boy(cm): x= 180.4 ± 5.85, V02 Max(ml/kg/dk): x= 50.7 ± 6.32] maksimal oksijen kullanım kapasitelerinin % 75'ine uyan yükte Bosch ERG 55 bisiklet ergometresinde 20 dakika süreyle submaksimal egzersiz yaptırılmıştır. Deneklerden egzersiz öncesi aç iken ve egzersizden hemen sonra antekübital venden alınan heparinize kan örneklerinde bazı kan parametrelerinden hemoglobin(Hb), hematokrit(Htc), moleküler korpüsküler hacim(MCV), eritrosit ve lökosit ile eser elementlerden eritrosit içi çinko(Zn), bakır(Cu), düzeyleri ile plazma Zn, Cu ve demir(Fe) ile demir bağlama kapasitesi düzeyleri ölçülmüştür. Submaksimal egzersiz, sedanterlerde eritrosit içi Zn düzeyinde önemli azalmaya yol açarken (p.001). Hentbol oynayan antrenmanlı bireylerde ise, egzersiz sonrası eritrosit içi, plazma Zn düzeylerinde azalma (p.001). Sedanter bireylerde akut submaksimal şiddetinde egzersizin reaktif oksijen ara ürünlerinin oluşumuna, oksidan strese yol açtığı, antrenmanın egzersize karşı adaptaston geliştirdiği ve antioksidan savunma sistemini kuvvetlendirdiği konusu tartışıldı. Bu nedenle son yıllarda önem kazanan oksidan stres ve organizmanın bu gibi durumlara karşı geliştirdiği antioksidan mekanizmaların daha iyi değerlendirilmesi açısından temel bir çalışma niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, 13 healthy sedentary students with an average age of 20.8±8.36 [body weight (Kg): x = 68.83+7.74, height (cm): x = 177.16±13.92, V02 Max (ml/kg/dk): x = 37±6.94] and 13 male handball players with an average age of 22.8±4.79 [body weight (Kg): x = 74.7±6.81, height (cm): x = 180.4+5.85, V02 Max (ml/kg/dk): x = 50.7±6.32] exercised for 20 minutes on a Bosch Model 55 ERG ergometric bicycle at 75% of their maximum oxygen consumption (V02 Max). The subjects performed the exercise after an overnight fast. Immediately before and after the exercise sessions, blood samples were taken from the subject's antecubital vein. Selected blood parameters, i.e., haemoglobin, haematocrit, molecular corpuscular volume, erythrocyte, and leucocyte, as well as erythrocyte concentrations of trace minerals such as zinc (Zn) and copper (Cu), and plasma concentrations of zinc (Zn), copper (Cu), iron (Fe), and iron binding capacity were measured in the heparinized sample. While submaximal exercise (75% V02) resulted in a significant reduction (p.001) was not observed in the erythrocyte. However, while a reduction (p .001). In this study it is argued that acute submaximal heavy exercise in sendentary individuals creates reactive oxygen intermediate products and oxidative stress, and adaptation to exercise in athletes can strengthen their antioxidative defense systems. For this reason, in recent years oxygen stress has gained importance as a subject of research, and the antioxidative mechanisms of organisms to protect against it have characterized the more in-depth investigations. 65