Antrene ve sedanter genç erkeklerde submaksimal bir egzersizin plazma sitokin, oksidan ve antioksidan düzeylerine etkisi
Effect of a submaximal exercise on plasma cytokine, oxidant and antioxidant levels in trained and sedantery young males
  1. Tez No: 260719
  2. Yazar: ZEYNEP TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LAMİA PINAR, YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda egzersizde, iskelet kasının interlökin-6 (IL-6) ve interlökin-10 (I L-10) gibi, myokin adı da verilen bazı sitokinleri ürettiği saptanmıştır. IL-6, egzersize immünolojik ve metabolik yanıtları modüle eder; IL-10 ise anti-inflamatuvar bir sitokindir. Egzersiz aynı zamanda, hücre hasarında rol oynayan reaktif oksijen türlerinin (ROS) ve onlara karşı savunmayı sağlayan antioksidanların üretimini de etkiler.Bu çalışmada profesyonel bir futbol takımından seçilen genç sporcular ile aynı yaşta erkek öğrencilerden seçilen sedanterlerde anaerobik eşiğe kadar yapılan bir egzersiz testinin plazma sitokin, oksidan ve antioksidan düzeylerine etkisi saptanmaya çalışıldı. Araştırma için Hacettepe Üniversitesi Etik Kurulu'ndan izin alındı. Tüm katılımcılardan anaerobik eşiğe ulaşana kadar yapılan `Çok Aşamalı Mekik Koşu Testi'nin öncesinde, sonrasında ve 24 saat sonrasında hepsi sabah erken saatlerde olmak üzere kan örnekleri alındı. Plazma IL-6 ve IL-10 tayini ELISA yöntemi ile; oksidan, antioksidan ve NO tayini ise spektrofotometrik yöntemle Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi laboratuvarlarında yapıldı.Anaerobik eşik şiddetine kadar koşu her iki gurupta da sistemik bir sitokin yanıtı oluşturmadı (p>0.05). Oksidanlar egzersizden sonra sedanter gurupta daha çok olmak üzere her iki gurupta da arttı (p0.05).Sonuç olarak, submaksimal bir egzersiz plazma oksidan ve antioksidan düzeylerini etkilerken, sitokinleri etkilememiştir. Antrene gurupta egzersizden 24 saat sonra oksidan ve anti oksidan düzeyleri bazal seviyeye dönerken sedanter gurupta böyle bir toparlanma görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Skeletal muscle has been recognized to release some cytokines, called `myokines?, like interleukin-6 (IL-6) and interleukin-10 (IL-10) during exercise. IL-6 modulates immun and metabolic responses to exercise; IL-10 is an anti-inflammatory cytokine. Exercise also affects the production of both reactive oxygen species, which are known to damage cells, and anti-oxidants to counteract them.We evaluated the plasma cytokine, oxidant and antioxidant responses to an exercise test up to anaerobic threshold in young male footballers and age-matched sedantary students. An ethical approval was obtained from Hacettepe University Ethics Committee. Blood samples were collected before, immediately after and 24 hours after a `multi stage shuttle run test? up to anaerobic threshold, all at the same periods early in the morning. Plasma IL-6 and IL-10 levels were detected by ELISA, oxidants (MDA), anti-oxidants (RSH) and nitric oxide (NO) were detected spectrophotometrically at Gazi University Faculty of Medicine Laboratories.Running up to anaerobic threshold did not exert a systemic cytokine response in both groups (p>0.05). MDA increased after exercise especially in sedantery group (p0.05).In conclusion a submaximal exercise affects plasma oxidants and antioxidants, but does not affect plasma cytokines. Oxidants and antioxidants returned to baseline 24 hours after exercise in trained group; but such a recovery was not observed in sedanteries.