Fule uzunlukları ve ağırlık merkezi hızının belirlenmesinde kullanılan değişik ölçüm yöntemlerinin karşılaştırılması
- Tez No: 33012
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER AÇIKADA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı; hareket analizörü, kağıt yöntemi ve fotosellerle simultene olarak hız ve fule uzunluğu ölçümlerinin değerlendirilmesi ve bu metodlann bir karşılaştırılmasını yapmaktır. Bu çalışmaya; aktif olarak atletizmle uğraşan 4 bayan (yaş 21.75 ± 3.30, boy 163.8 cm ± 6.08, V.A. 50.62 kg ± 1.97), 5 erkek (yaş 20.20 ± 1.30, boy 175 cm ± 2.55 V.A. 69.4 ± 4.33) toplam 9 kişi gönüllü olarak katılmıştır. Ölçüm sistemlerini karşılaştırmak için birbirinden bağımsız iki metod kullanılarak incelenmeye çalışılmıştır. Fule uzunluğunu hesaplamak için, kağıt kullanılarak yapılan iz yöntemi ve video kamerası yardımıyla çekilen görüntülerin analizinden elde edilen sonuçlardır. Ağırlık merkezi hızını belirlemek için, fotoseller yardımıyla ölçülmesi ve video kamera yardımıyla çekilen görüntülerin işlenerek elde edilen hız değerleridir.Fule uzunluklarının karşılaştırılması, görüntü analizöründe iki boyutlu ölçüm yapıldığı için sadece fule izdüşüm uzunlukları üzerinden yapılmıştır. Fotosel yardımıyla ve görüntü analizöründe 5 ile 10 metre kaydeden kameralarla elde edilen hız değerleri arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). İz yöntemi ve görüntü analizöründe 5 metre kaydeden kamerayla elde edilen fule uzunlukları arasında önemli bir farklılık bulunurken (p0.05). Fule uzunluklarının belirlenmesinde kullanılan iz yönteminin bireylere bağlı olarak güvenirliliği yüksek bulunmuştur (r=0.99 p>0.05). Görüntü analizöründe dijitize işlemi kullanıcılara bağlı olarak değişmemektedir (r=0.90 p>0.05). 60
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to measure the stride length and the velocity of sprint running simultaneously with paper trace, electric photocells, and motion analysis, and to compare these methods with each other. In this study 4 female (Age: 21.75±3.30 years; Height: 163.8±6.08 cm; Weight: 50.62±1.97 kg), and 5 male (Age: 20.20±1.30 years; Height: 175±2.55 cm; Weight: 69.4±4.33 kg) totaling 9 active and volunteer athletes have participated. To be able to analyse the measuring systems, two independent methods were used. In order to measure the stride lengths, trace on paper and video recording meathods were used. To calculate the velocity of the center of gravity, electric photocell and video recording values have been used. In calculation of the stride lengths by motion analysis system, 2 dimensional analysis have been made and, therefore, linear displacement values were taken as stride lengths in comparison of the stride lengths methods. There was no significant difference (p>0.05) between the velocity values obtained from photocells and motion analysis methods in 5 and 10 meter runs. While there was a significant difference at p0.05). The reliability of the trace method in stride length measurements between different testers were significant (r=0.99, p>0.05). The digitizing procedure showed significant correlation between two users (r=0.90, p>0.05).