Türkiye'de üniversitelerin stratejik planlarındaki misyon, vizyon ve stratejik amaçların içerik analizi
Content analysis of mission, vision and strategic goals of Turkish universities as stated in strategic plans
  1. Tez No: 330169
  2. Yazar: ŞULE KUNT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
5018 sayılı kamu mali yönetimi ve kontrol kanunu bütün kamusal kurumlaryanında üniversitelerin de stratejik planlama süreci çerçevesinde kaynak kullanmasınıve yönetilmesini zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmada Türk üniversitelerinin misyon,vizyon ve stratejik amaçları incelenmiş ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Çalışmanınamacı misyon, vizyon ve stratejik amaçların üniversiteden üniversiteye farklılık gösteripgöstermediğini incelemektir. Farklı bir ifadeyle, çalışma üniversitelerin temelgörevlerinin, uzun dönemde ulaşmak istedikleri sonuçların ve mevcut kaynaklarınıkullanma amaçlarındaki farklılıkları incelemeyi amaçlamaktadır.Çalışmanın verileri http://www.sp.gov.tr sitesinde yer alan devletüniversitelerinin stratejik planlarından elde edilmiştir. Vakıf üniversitelerinin verileri iseher üniversitenin kendi web sitesindeki stratejik planların incelenmesi ile sağlanmıştır.Üniversitelerin stratejik planlarında beyan ettikleri misyon, vizyon ve stratejikamaçları içerik analizi yöntemi ile incelemeye tabi tutulmuştur. Verilerin analizindeyönetim alanında pek kullanılmayan fakat sosyal bilimler alanında sıklıkla başvurulaniçerik analizi, bir çözümleme yöntemi olmasının ötesinde bireyleri sorgulamak yerineyazılı dokümanları inceleme imkânı sağladığından bu çalışmada tercih edilmiştir.Üniversitelerin misyon, vizyon ve stratejik amaçları ifade ediliş biçimi ve içeriğiaçısından farklılıklar göstermektedir. Örneğin bazı üniversiteler misyon, vizyon vestratejik amaçlarını kısa ifadelerle tanımlamışken, bazı üniversiteler uzun ve kapsamlıaçıklamaları tercih etmişlerdir. Her üniversitenin stratejik planında yer alan misyon,vizyon ve stratejik amaç açıklamaları incelenerek, ifadenin vurguladığı ilk beş sözcükivve kavram içerik analizinde kullanılacak veri olarak belirlenmiştir. Daha sonra busözcük veya kavramlar sıklıklarına göre sayılmış ve sıralanmıştır.Analiz sonucunda Türk üniversitelerinin misyon açıklamalarında ?toplumsallık?vurgusunun sıklıkla yapıldığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca vizyon açıklamalarında da?evrensellik? kavramından sıklıkla bahsedildiği tespit edilmiştir. Türk üniversitelerininamaçlarında bilimsel faaliyetlere daha çok kaynak ayırma kaygısı da bu çalışmanınbulguları arasındadır.
Özet (Çeviri)
Beginning in 2004, along with other public organizations Turkish universitiesare required to prepare strategic plans to manage and use financial resources allocatedby the government. This study aims at examining mission, vision and strategic goalstatements of Turkish universities. The main purpose of the study is to determine ifTurkish universities differ in terms of emphasis or priority in mission, vision andstrategic goals as stated in strategic plans.Data for this study was obtained from http://www.sp.gov.tr web site wherestrategic plans of all Turkish public universities were kept. For the foundationuniversities, it was necessary to go to the web site of each university and examine thestrategic plan of the university.Mission, vision and strategic goals proclaimed by Turkish universities wereexamined by content analysis method. Content analysis as a method of study has notbeen frequently applied in the area of business and management in Turkey; even thoughother disciplines in social sciences more frequently employ this technique as a dataanalysis method. When the written information or document is preferred as a mainsource of data, content analysis seems to possess advantages over survey data.Findings show that mission, vision and strategic goals of universities differ interms of length of the statement and content. For instance some universities formulatedstatements of mission, vision and goals in a single sentence while others preferredlonger descriptions of mission, vision and goal statements. Majority of Turkishuniversities emphasized societal dimensions in their mission statements. In visionstatements Turkish universities emphasized the concept of global and globalizationvimore frequently then other concepts. Finally it was determined that Turkish universitiesprefer to allocate their financial resources mainly toward scientific projects andactivities.