Arabic grammar simplification efforts and Iraqi students' and lecturers' attitudes
Arap gramerinin kolaylaştırılmasına yönelik çalışmalar ve Iraklı öğrenciler ile öğretmenlerin bu konudaki tutumları
  1. Tez No: 330245
  2. Yazar: DALYA A. ALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAKKI SUÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı, Arap gramerinin kolaylaştırılmasına ilişkin geçmişte ve günümüzde yapılan çalışmaları incelemek ve üniversite düzeyinde Iraklı öğrenci ve öğretim elemanlarının bu konudaki tutumlarını saptamaktır.Betimsel-analitik bir yöntem izleyen çalışmada Irak?ta bulunan Kerkük Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arap Dili Bölümünün öğrencilerinin ve öğretim elemanlarının Arap gramerinin kolaylaştırılmasına ilişkin görüşlerini ortaya çıkarmak için anket uygulanmıştır.Araştırmanın arka planını, hedeflerini, problemini içeren birinci bölümünü üç bölüm daha takip etmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü Arap gramerinin kolaylaştırılmasına ilişkin geçmişteki çalışmaları irdelemektedir. Bu çalışmaların dönüm noktasını İbn Madâ?nın (1196-1120) ?er-Radd `ala?n-Nu?ât? adlı eserinde ortaya attığı görüşler oluşturmuştur. Araştırmanın üçüncü bölümü Arap gramerinin kolaylaştırılmasıyla ilgili çağdaş yaklaşımları kapsamaktadır. İbrahim Mustafa (1904-1968), Şevkî Dayf (1910-2005) gibi araştırmacıların yanı sıra; Mısır Eğitim Bakanlığı (1938), Kahire Arap Dil Kurumu (1945), Arap Birliği I. Kültür Konferansı (1947), Şam Arap Dil Kurumu ve Bağdat Arap Dil Kurumu?nun görüş ve önerileri incelenmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise araştırma konusuna ilişkin görüşlerini almak üzere Kerkük Üniversitesi öğrencilerine ve öğretim elemanlarına anket uygulanmıştır. Bu alan araştırması sonucuna göre, araştırma örneklemini oluşturan üniversite düzeyinde öğrenciler ve öğretim elemanları Arap gramerinin kolaylaştırılmaya ve yenileştirilmeye ihtiyaç duyduğu görüşünü paylaşmıştır.Gerek tarihsel olarak incelenen literatür gerekse söz konusu alan araştırması, Arapça gramerinin kolaylaştırılması meselesinin Arap ülkelerindeki eğitim sistemlerinin birinci öncelikleri arasına girmesinin kaçınılmaz olduğunu göstermiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the past and current efforts to simplify the Arabic grammar and identify the attitudes of Iraqi university students and lecturers as regards these efforts.In this study that features a descriptive and analytical method, the students and lecturers at the Arabic Language Department of the Faculty of Education at the Kirkuk University in Iraq were given questionnaires to find out their views about the efforts to simplify the Arabic grammar.The first chapter comprises the background, targets and problems of the study and is followed by three chapters. The second chapter discusses the past efforts to simplify the Arabic grammar. The views Ibn Mada? (1196-1120) expressed in his book ?Al-Radd 'ala al-Nuh?t? represented a turning point in these efforts. The third chapter deals with the contemporary approaches to the task of making the Arabic grammar easier to learn and study. It discusses the views and proposals of scholars like Ibrahim Mustafa (1904-1968) and Shawqi Dayf (1910-2005) as well as such institutions and conferences as the Egyptian Ministry of Education (1938), Cairo Arabic Language Academy (1945), the 1st Cultural Conference of the Arab League (1947), and Damascus Arabic Language Academy and Baghdad Arabic Language Academy. The fourth chapter provides the questionnaire given to the students and lecturers at the Kirkuk University to identify their views about the subject-matter of the study. The findings of this field study indicate that the university students and lecturers agree that the Arabic grammar should be simplified and reformed.viiBoth the literature on this matter and the findings of this study suggest that the bid to simplify the Arabic grammar should be a top priority matter for the education systems of Arab countries