Tefsir ve tevil açısından Tekvir suresi: Konulu tefsir örneği
Exegesis and interpretations of the sura Tekvir: Topic-based interpretation method
  1. Tez No: 330272
  2. Yazar: ALİ AKKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Çalışmamızın en temel amacı, Kur'an'ı anlama yöntemlerinden birisi olan konulu tefsir yönteminin bir örneğini sunmaktır. Bu amaçla seçilmiş olan, tertip sırasında 81. sıraya tekabül eden Tekvir suresi belirtilen yöntemle incelenmeye çalışılmıştır. Bu yöntemin seçilmesindeki temel gerekçe ise, konulu tefsir yönteminin günümüzde kullanılan metin anlama ve yorumlama yöntemlerinin kullanılmasına imkân tanıması ve surede geçen konularla ilgili olarak bu konuları tartışan bilim dallarının birikimlerinin kullanılmasına izin vermesidir. Bu yöntem ile, seçilmiş olan her hangi bir konunun, hem eski ve hem de yeni yorumlama yöntemleri kullanılarak güncel bir şekilde incelenme ve ifade edilebilme imkanı oluşmaktadır.Çalışmamızda, belirtilen yöntemden haraket edilerek, hem tarihsel ve hemde güncel alanda araştırma yapılmak suretiyle, tekvir suresi tefsir ve tevil açısından incelenmiştir. Tefsir bölümü, surenin tarihsel araştırmasının yapıldığı bölüm niteliğini taşımaktadır. Bu bölümde sure ile ilgili olarak, temel Arapça sözlükler ve tefsirler taranmış ve belli konular altında kategorize edilerek aktarılmıştır. Bu çalışmaya dayanarak, surenin alabileceği muhtemel manalar meal tarzı şeklinde aktarılmıştır. Daha sonra, aktrılmış olan bu manalar, anlamlarının açıklık ve kapalılığı yönünden değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bölümün sonunda, surede kullanılan kelimelerin anlam aktarmaları/mecaz yolu ile elde etmiş oldukları anlam genişlemeleri tespit edilimiştir.Çalışmamızın ikinci bölümü tevil bölümü olarak adlandırılmıştır. Birinci bölüm tarihsel malumatları aktarma açısından yoğun bir bölüm olmasına karşın, bu bölüm, güncel malumatlar ve yorumların aktarıldığı bir bölüm olmuştur. Bu amaçla, tevil bölümü dört genel başlık altında incelenmiştir. İlk üç bölümde, surede geçen temel konulardan olan Allah(cc), evren ve ahiret ile ilgili olarak, İslam dünyası ve batı bilim ve felsefe tarihinde ortaya konulmuş olan malumatlar ve günümüzde özellikle kuantum fiziğinde bu konularda gelinmiş olan son noktalar ve anlayışlar araştırılarak tarihsel gelişim süreçleri ile aktarılmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, her iki bölümde ortaya konulan malumatlar kullanılarak surenin tevili denenmiştir. Bu amaçla tekvir suresi, biçim ve içerik olmak üzere iki bölümde incelenmiştir. Biçim bölümüde, surenin konularının işlenme ve ifade şekli incelerken, içerik bölümünde temel konularla ilgili olarak ortaya çıkabilecek manaların tespiti yapılmıştır. İçerik bölümünde surenin konuları özel bir bölümleme yapılarak incelenmiştir. Bu bölümleme tamamen bize aittir ve öznel bir tercih içermektedir. Aynı şekilde, surenin konuları işlenirken zaman, mekân, fiil ve bilgi ile ilgili olarak yeni tanımlamlar yapılmıştır. Bu tanımlamalar, aktarılan malumatların değerlendirlmesi sonucunda yine öznel olarak oluşturulmuş tanımlardır.Bu bölümün sonunda, tezimizin her iki bölümü arasındaki ilişkilerin belirtilmesi amacı ile surenin tevilinin ve surenin tevili ile diğer bölümlerin kısa bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu değerlendirmeler neticesinde, Kur'an'ın bilinçli varlıklar için, Allah-evren ve insan ilişkisinin temel hakikatinin anlaşılması hususunda, vazgeçilmez bir düşünme kaynağı/ZİKİR olduğu, bu noktada ise insanın vahiyle sıkı bir işbirliği yapması gerektiği, sonuçlarına varmış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
The main goal of this study is to provide an example for the ?topic-based interpretation method? which is one of the interpretation methods of Koran. The main reason for choosing this specific method is that it allows the employment of both old and contemporary methods of text comprehension and interpretation as well as the use exploitation of scientific knowledge related to the issues at hand. For this purpose, the 81st sura, Tekvir is selected as subject of analysis.Based on the specified method, the study consists of firstly the historical research on the old interpretations (exegesis) of the sura Tekvir, and secondly the contemporary research on several selected topics of the sura, which together provide basis for a new interpretation attempt of the Sura Tekvir.The first part, exegesis, consists of the historical research and scrutinizes the basic Arabic dictionaries and some main Exegesis of Tekvir in order to make a categorization of the findings under several topics. On this basis, possible meanings which could be associated with the Sura are presented. This is followed by the evaluation of such meanings in terms of their clarity or implicitness. At the end of this part, the words of the sura are introduced with reference to their semantic displacements and extensions.The second part of the study is named as ?interpretation?. As opposed to the first part which intensively makes an evaluation of historical data, the second part deals with contemporary knowledge. The interpretation part is presented under four sections, the first three of which concentrate on the basic topics of God ( ????), Universe ( ? ???? ???????? ) and Hereafter ( ?????? ) and their historical evolution in the Islamic and Western scientific and philosophical thought, with special emphasis on quantum physics. In the 4th section, the findings of Exegesis part and Interpretation part are combined to make an interpretation attempt of the sura.In the attempt for a new interpretation, the sura Tekvir is analyzed under two categories; form and content. While the form category focuses on the ways of expression and use of the topics of the sura, the content category searches the possible meanings pertaining to these topics. The form category analyzes the topics under a new classification which is developed in this study and which is therefore subjective. In the same manner, during the analysis of the topics, new definitions are developed pertaining to time, space, action and knowledge. These definitions are, too, subjective as they are developed throughout the study.In the final section, an evaluation has been made to specify the links between two parts. This evaluation leads us to the conclusion that ?Kuran is the indispensible source of reflection (reminder) for the comprehension of the true relationship between Allahcc, universe and human being. Human being, therefore, needs to be in close collaboration with revelation.