Te'vîlâtü'l-Kur'ân ile Keşşâf tefsirlerinin Ulûmü'l-Kur'ân açısından mukayesesi
The comparison of commentaries te'vîlâtu'l-qur'ân with Keshshâf in terms of Ulumu'l-Quran
  1. Tez No: 601831
  2. Yazar: ABDURRAHMAN HARBİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN MOLLAİBRAHİMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışmada; Kur'ân'ın daha iyi anlaşılması, tefsir ve tevil edilmesi adına kaleme alınan tefsir külliyatının en özgün eserlerinden olan Mâtürîdî'nin Te'vîlâtü'l-Kur'ân'ı ile Zemahşerî'nin Keşşâf adlı tefsirleri, ulûmü'l-Kur'ân'ın temel başlıkları çerçevesinde ele alınıp mukayese edilmiştir. Çalışmanın başındaki“Kur'ân'ı tefsir etmek isteyen hiçbir müfessir, ulûmü'l-Kur'ân denilen ilmî verilere bigâne kalamaz”şeklindeki ön kabulümüz, çalışmanın sonunda perçinlenmiştir. Bu çalışma ile görülmüştür ki; her bir tefsir, bir taraftan müellifinin içinde bulunduğu dış dünyanın diğer taraftan ise müellifinin iç dünyasının izlerini taşımaktadır. Çalışmaya konu olan her iki tefsirde de, ulûmü'l-Kur'ân kapsamında herhangi bir tanıma, özel konu belirlemesi ve nicel tasniflere neredeyse hiç yer verilmezken, müelliflerinin kendi özgün duruşlarını yansıtan bir üslup hâkimdir. Buna göre Mâtürîdî, daha ziyade anlam ve makasıt eksenli bir bakış açısıyla meseleleri ele alırken Zemahşerî, filolojik tahlillerin yoğunlukta olduğu bir üslup tercih etmiştir. Yine de iki eserde hâkim olan bakış açısı, bir taraftan ulûmü'l-Kur'ân verilerine tamamen teslim olmamak, diğer taraftan ise söz konusu verilerden kendini müstağni saymamak şeklinde belirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, Te'vîlâtu'l-Qur'ân of Mâturîdî and Keshshâf of Zemahsherî, the most distinctive works of commentary collection which is written for the better understanding, interpretation and evaluation of the Qur'an, has been discussed in terms of the main headings of ulûmu'l-Qur'an. At the beginning of the study, our premise that“No commentator who wants to comment the Qur'an, can not be uninterested to ulûmu'l-Qur'an”was further strengthened at the end of the study. This study showed that each commentary carries the traces of the outer world that the author lived on the one hand, and the inner world of the author on the other hand. In both commentary which are the subject of this study in the context of ulûmu'l-Qur'an; the definition, special subject determination and quantitative classification are almost never included, but there are a style reflecting the peculiar stance of the authors. Accordingly, while Mâtürîdî dealing with the issues with semantics and maqasıd point of view, Zemahsheri has preferred a style of philological analyzes. However, the point of view that dominates the two works appears as does not completely surrend to the data of ulûmu'l-Qur'an on the one hand, and does not ignore the data in question on the other hand.