Türk Ceza Hukukunda taksirden doğan sorumluluk
The liability arising from negligence in Turkish Penal Law
- Tez No: 330291
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Çalışmamızda ?Türk Ceza Hukukunda Taksirden Kaynaklanan Sorumluluk ? konusu incelenmiştir. Taksirden kaynaklanan cezai sorumluluk, özellikle son yıllarda trafiğin artması, endüstrileşme, yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması ve teknik konuların daha da girift bir hale gelmesi neticesinde oldukça önem kazanmıştır. Toplumsal hayatın karmaşıklaşması ile birlikte önemi gün geçtikçe artan bu müessese, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun yürürlüğe girişi ile birlikte, farklı bir boyut kazanmıştır. Hem Kanun'un getirdiği değişiklikler ve beraberinde ortaya çıkan kavramsal karışıklıklar, hem de taksirle işlenen suç tiplerinin görülme oranlarındaki artış, bizi bu konuyu incelemeye yöneltmiştir.Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sorumluluk kavramı genel olarak ele alınarak cezai sorumluluğun konumu bu kapsamda belirlenmeye çalışılmış, bununla birlikte ceza sorumluluğunun tarihsel gelişim çizgisi ve kusurlu sorumluluk ilkesinin anlamı ve önemi, günümüz ceza hukukunda kusurlu sorumluluğun görünüm biçimleri olan kast ve inceleme konumuz olan taksir kavramına ve taksirin hukuki esasına ilişkin temel bir giriş yapılmıştır. İkinci bölümde ise, taksirin unsurları ve belirlenmesi konuları ayrıntılı olarak ele alınarak, konunun daha kolay anlaşılması ve çözümlenmesi amaçlanmıştır. Üçüncü bölümde ise taksir çeşitleri, taksire ilişkin özellik arz eden belli hususlara yer verilmek suretiyle, genel hükümler bağlamında taksirden doğan cezai sorumluluk konusu, tüm yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within our study, The Liability Arising from Negligence in Turkish Penal Law issue is analysed. Recently, Criminal liability has gained importance especially by the increase of traffic, industrialization, coming into use of new technological devices and due to the complexation of techical issues. This institue which increases its importance with the complexation of social life day by day, by the entry into effect of the law no. 5237 Turkish Criminal Law, it has taken a different dimension. Not only changes provided by law and conceptual confusions arised from these, but also the increased rate of the crime types offended willingly direct us to anlayse this issue.Our study consists of three parts:The first part, The liability term generally is discussed. The Criminal liability is tried to be specified within this framework. On the other hand, historical development process of criminal liability and the meaning and the importance of the fault liability principle, happening types of fault liability in today's criminal law, to our examination topic which is negligence concept and basic access related to the law is done .In the second part, elements and definition issues of negligence are dealed with details.It is aimed to be understood easily and analysed .In the third part, types of negligence by means of including some cases relating to negligence, as part of blanket clauses issues arising from negligence are tried to be dealed in all its parts.