Türkiye'de köy ilköğretim okul kütüphaneleri ve okuma alışkanlığı: Kastamonu örneği
Village primary school library and reading habits in Turkey: Kastamonu county sample
  1. Tez No: 330296
  2. Yazar: AYŞENUR AKBULUT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜRDAL TAMDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Okumanın gerekliliği günden güne önem kazanmaktadır. Teknolojinin bilimin geliştiği ve bilginin hızla çoğaldığı günümüz toplumda, okuma bir gereksinim olarak görülmektedir. Gelişen ve ilerleyen topluma uyum sağlamak amacıyla okumak gerekmektedir. Gelişmelerin ve ilerlemelerin takıp edilebilmesi adına, gerçekleştirilen okumaların, süreklilik göstermesi gerekmektedir. Bireylerin okuma alışkanlıklarına sahip olmaları, bilgilenmeleri, gelişmeleri ve ilerlemeleri için gerekli görülmektedir.Ülkemizde, okuma alışkanlığı ele alınırken, göz ardı edilen iki önemli gerçek bulunmaktadır. Bunlardan birincisi; köyler kapsamında okuma alışkanlığı, ikincisi ise; okuma alışkanlığının edinilmesinde ve geliştirilmesinde büyük rol oynayan okul kütüphanelerinin köy okullarındaki durumudur.Bu bağlamda araştırmada, okuma alışkanlığı ve okul kütüphaneleri teorik olarak, alınmış, köy gerçeğinde bu bilgilerin değerlendirilmesi adına, Kastamonu il merkezinde bağlı köylerde bulunan ilköğretim okullarında kullanıcı çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında iki yöntem kullanılmıştır. Birinci yöntem; Kastamonu ili merkeze bağlı köylerdeki ilköğretim okullarından seçilen 10 okulda, öğretmenlere, öğrencilere ve okul yönetimlerine anket uygulanmıştır. İkinci yöntem olarak ise, anket uygulanan okullardan bir tanesi seçilerek etkili- eleştirel okuma ve kütüphane kullanma konularında eğitim verilerek ön test- son test tekniği kullanılmıştır.Çalışma sonucunda araştırmanın üzerine kurulmuş olduğu ?Öğrencilere etkili okuma yöntemleri ve kütüphane kullanımı konularında verilecek eğitim, onların okuma kültürünü ve kütüphane kültürünü olumlu yönde etkileyecektir.? ve ?Okul kütüphanelerinin varlığı ve öğretmenlerin okul kütüphanelerini kullanma yönündeki güdüleme çabaları, öğrencilerin okuma alışkanlığını ve kütüphane kullanma alışkanlığını olumlu yönde etkilemektedir? temel hipotezleri doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Necessitative of reading is being important from day to day. Reading seems a necessitive for today?s society where technology and science is growing and information is increase rapidly. To follow developing and advance of reading continuity. According to this, reading habit?s important is to take care. Reading habit is necessitative for people to ve cultivated to developing and growing.In our country, while reading habit is researching, two facts are overlooked; firstly, reading habits in villiage; secondly, school libraries situaiton which has an important role for learning and developing reading habits in villiage schools. According to this, in this research, reading habits and school libraries are deal with teorical and practical area.In reality of villiage to appreciate this information, user survey is apply in villiage schools in Kastamonu center town. In content of working, two method is used. First method; ten school was selected in villiage schools in Kastamonu center town and interview was applied to student, teachers and school managements. Second method; one school was choosing from ten schools that are applied interview, an instruction is giving them about effective/ critical reading, reading and library using and pre test- post test technic is applied.End of the working, two hypothesiss which are set up on this working are confirmed. First hypotesis is ?Existence of school libraries and teachers motivations effort level about using school libraries effect positive students reading habits and library using habits.? Second hypotesis is ? Instruction which is giving about effective reading method and library using to students, effect positive them about this subject; reading culture and library culture.?